FAKTY

Fałszywy sukces prezydenta i jego radnych

Prezydent i popierający go radni ogłosili, że to dzięki nim rodzice od 1 maja nie będą płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu. W Pabianicach opłaty pobierane są przynajmniej od lat 90. Gdzie byli to tej pory?

Na początku kwietnia serwisy prasowe podały informację o odgórnym zakazie pobierania opłat, w wyniku nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Pod koniec kwietnia Grzegorz Mackiewicz i Koalicyjny Klub Radnych Pabianice zaczęli pysznić się udanym bojem o zniesienie należności.

W ustawie ma pojawić się zakaz pobierania pieniędzy od rodzica za pobyt z dzieckiem na oddziale. O zniesienie opłat w lutym 2017 występował Rzecznik Praw Dziecka, a organizacje pacjentów apelowały wielokrotnie. Ustawowy zakaz ma wejść w życie za ok. 3 miesiące. 

Tymczasem teraz nasi reprezentanci naprężyli muskuły. Grzegorz Mackiewicz na swoim profilu FB zamieścił filmik z konferencji w PCM, zaś radny Krzysztof Rąkowski opublikował dedykowaną grafikę, na której czytamy: „Udało się! Od 1 maja rodzice/opiekunowie całkowicie zwolnieni z opłat!”.

Sukces odtrąbili teraz, tuż przed wyborami, choć w samorządzie działają nie od dziś. Rąkowski (przewodniczący KKRP) jest radnym od 12 lat (trzecią kadencję), a Mackiewicz radnym został po raz pierwszy w 1998 roku. Mandat uzyskiwał także w 2002, 2006 i 2010. W latach 2006-2010 był przewodniczącym Rady Miejskiej, od 2011 wiceprezydentem, od 2014 prezydentem.

Dotąd ustawodawca tylko dopuszczał możliwość pobierania opłat od rodziców. O konieczności ich uiszczania oraz wysokości stawki decydował już szpital. Tak było u nas przynajmniej od lat 90. ub. wieku. Większość szpitali w Polsce wyszła zresztą z założenia, że placówki ponoszą koszta związane z pobytem rodzica (choćby korzystanie z łazienki, czy ładowanie telefonu). Ostatnio w Pabianicach opłaty wynosiły 10 zł na dobę (leżanka) lub 20 zł (łóżko). Pieniądze trafiały do ogólnego budżetu szpitala.

Jeśli przeliczyć jedynie opcję leżankową przy średnio 50 dzieciach hospitalizowanych w miesiącu z rodzicem obok – tylko na oddziale dziecięcym (jest jeszcze neonatologia) – na średnią liczbę dni leczenia, to rocznie szpital skasował przynajmniej 30 tys. zł. W ciągu ostatnich 20 lat znacznie zaniżając – 600 tys. zł (na jednym oddziale z samej leżanki, łóżko jest dwukrotnie droższe).

21 komentarzy do “Fałszywy sukces prezydenta i jego radnych

 1. Redakcja pabianice.tv staje się równie obiektywna co TVP …. ewidentnie opowiadając się po stronie pis i krytykując w każdym możliwym kontekście ekipę Mackiewicza, cokolwiek by nie zrobił Mackiewicz jest albo źle, albo za późno, albo w poprzek, wiemy że są wybory, że kampania ruszyła i trzeba się przysłużyć by synalek dostał w PIS 1 na liście, ale jakim kosztem…w tym konkretnym przypadku a gdzie byli radni PIS do tej pory, czy podnosili ten problem? czy apelowali o zniesienie tych opłat? czy wiceprezydent Łuczak ze swoją większością robili coś w tym kierunku ? Nie…. ważne było załatwianie stołków dla Ciebiady w ZEC…. w poprzednich kadencjach PO, Kopaczowa mocno wspierała szpital,30 mln z planu B i dzisiaj szpital jest na prostej a gdzie byli radni PIS, pod wodzą wówczas Wypycha byli przeciwko ratowaniu szpitala przez PO nie pokazując żadnej alternatywy. Kto się najwięcej lansuje na facebooku to wszyscy wiedzą….

  1. Szanowna Pani,
   nie możemy się zgodzić z tymi zarzutami. O działaniach prezydenta potrafimy pisać pozytywnie, np.:
   https://pabianice.tv/przywileje-dla-czterolatkow-karta-pabianiczanina/
   https://pabianice.tv/blok-przy-ul-malej-bedzie-swiecil-pustkami-miasto-nie-zgadza-sie-na-sprzedaz-gruntu/
   https://pabianice.tv/marszalek-pogratulowal-pabianicom-wynikow-walki-o-tramwaj/
   https://pabianice.tv/prezydent-miazdzy-posla/

   Krytykujemy również PiS, np.:
   https://pabianice.tv/bloch-specjalista-w-pge/
   https://pabianice.tv/przewodniczacy-klubu-pis-dorabia-w-bialymstoku-zajmuje-sie/
   https://pabianice.tv/senator-zniszczyl-piekny-swierk-zdjecia/
   https://pabianice.tv/biuro-widmo-poslanki-pieluchy/

   Co do tego, że nikt się wcześniej nie zabrał za opłaty szpitalne, pełna zgoda – ale stwierdziliśmy fakt z którym dyskutować nie można, że obaj panowie są w samorządzie od dawna. Co do tego, że szpital jest na prostej – heheszki…

   1. O ile mi wiadomo to szpital nadal ma długi i to dość konkretne oraz wychodzi na to że na nic było przejęcie przez miasto długów szpitala za czasów Dychty

   1. Przecież pis to towarzysze pełną gębą. Socjal, populizm i propaganda.

  2. Czemu nie czyta Pani że zrozumieniem? Odniesiono się do sugerowania, że to prezydentowi zawdzięczamy fakt nieplacenia za pobyt w szpitalu. Mam wrażenie, że to jednak u Pani występuje niechęć polityczna.

 2. Komentarz tuby propagandowej PISu. Panie redaktorki mówią o obietnicy ministra a zrealizowaniu przez Prezydenta. Do wyborów PIS szedł z przekazem że nie idą do władzy po pieniądze. Potem były już tylko premie i skok na kasę. Artykuł tendencyjny. Żenada.

  1. Tendencyjne to są zawsze Pani komentarze, a KAŻDA, podkreślamy KAŻDA partia robi to samo po dojściu do władzy. Niestety w Polsce to jest zawód, a nie służba ludziom.

 3. Po co falszywy tytul artykulu? Czy juz jest zapis ustawowy czy ma byc? Poki nie ma to znaczy ze to wola Prezydenta i radnych . Jezeli wyprzedzili ustawodawce to ich sukces. Boli ze znowu cos dla ludzi zrobil Prezydent , oj boli. Lepiej pokazcie oswiadczenia majatkowe przedstawicieli lokalnej wierchuszki w sejmiku i przeanalizujcie dlaczego prad taki drogi.

  1. A mnie ciekawi dlaczego prezydent nie zrobił tego dla ludzi wcześniej. Mnie szpital ‘skasował’ na 120 zł a za te pieniądze mogłam wykupić całe leki z recepty dla dziecka

 4. Też słyszałem o tym zakazie oplat, któregoś dnia w radio rano gadali

 5. Pani redaktor ustawa w najlepszym przypadku za 3 m-ce i nie wiadomo w jakim kształcie, a moze będzie dopuszczalne pobieranie przez szpitale oplat za powstale koszty przebywania opiekunów dzieci w szpitalu. Póki co radni wywalaczyli calkowicie bezplatny pobyt w pabianickim szpitalu dla opiekunów.

 6. Widzę boli klike PO BSR tocząca miasto od lat, że ktoś ich krętactwa obnaża i przypisywanie sukcesów. Oj mocno boli i się boją, więc wypuszczają trolli z absurdalnymi zarzutami wobec portalu. Wala też w PiS i czasem nawet przesadnie, np Kosmale skrzywdzili, znam go i wiem że to żaden przestępca a uczciwy człowiek

 7. Kiełbasa wyborcza Mackiewicza i spółki idzie po całości. Za chwilę będą szlabany przed szpitalem zdejmować bo jaśnie oświecony prezydent znów będzie udawał, że coś dla ludzi robi :) Bardzo dobry artykuł pokazujący obłudę tych ludzi. Opłaty mogli znieść w każdej chwili mając większość w radzie lub nawet prezydent mógł to sam zarządzić. Rok wyborczy działa cuda a świadomość, że się przespało 4 lata i strach u d… potęgują teraz miotanie się. Jeszcze nie takie cuda zobaczymy w wykonaniu konającej PO w mieście. Jeszcze będzie śmieszniej :)

 8. Kolejny “swój” pomysł, czyli 200 zł dla seniora też ściągnęli z pomysłów rządu PIS i wprowadzanych programów socjalnych. Ci ludzie sami nie potrafią nic zrobić , zero kreatywności. Pomijam fakt, że 200 rocznie dla seniora to daje 55 groszy dziennie. Widać jak PO wycenia życie osób starszych :(

 9. Boli redakcję i członków PiS robienie rzeczy dla tego miasta. Nawet drobnych. Czemu sami nie wpadli na ten pomysł?? Pokazuje to małość tego sortu, gdyż wszystko oceniają jako zło. Gdyby radni PiS to zgłosili to otrąbiono by sukcesem, że zrobili to dla ludzi. A ta redakcja tak by to opisała. Przykład idzie z góry. Z TVP.
  Można odnieść wrażenie, że redakcja broni wyciąganie kasy od rodziców maluszków bo rozpisali jakie to straty poniesie szpital.

  1. ale Ty jesteś głupi! właśnie to wymyślł PiS a prezydent i radni twierdzą, że to oni. fakt jest taki ze przez ponad 20 lat nikt tego pomyslu nie zgłosił i dalej by szpital wyciągał pieniadze, ale lada moment juz w ogóle nie będzie mógł. malo razy bylo pisane wszedzie na jakiej zasadzie zatrudniane sa osoby w szpitalu? zreszta nie ma co tlumaczyc bo taki komentarz mogl napisac tylko troll a nie normalny mieszkaniec. dobrze wiesz ze to opisane wyzej to prawda, ale najwyraźniej masz swój interes w takich głupich i bezmyślnych komentarzach.

   1. Rząd jeszcze nic nie wprowadził, mógł przez 2 lata to zrobić, ale nie zrobił. trollem może jesteś sam

 10. Zaraz, zaraz! Karierę w TVP to zaczął teraz inszy pismaczek z naszego grajdoła!

 11. @wacek Placek umów się z Basią na ziółka przeczyszczające to i w głowie ci miejsca przybędzie i nie będziesz pisał więcej głupot

 12. Wyłazi z PO cała wiocha, kolejny raz cudzym się chwalą. Potępieni za to przez Pabianice.tv drą te swoje zakłamanie buzki . Objawiło się nagle upasionym na państwowym wikcie rajcom, że mamom w pcm jest ….jowo bo muszą płacić. Podniecając się zapomnieli przypomnieć o opłatach za parkowanie. O dziwnych postępowaniach przetargowych, o co rusz nowych kompromitacja władz Szpitala z remontami, personelem, pacjentami. Dlaczego platfusiki i ty marionetkowy prezydencie co na ich pasku dumnie kroczysz tak się nie podniecacie jak coś pieprznie na ryj, jak trzeba przyjąć odpowiedzialność na klatkę wtedy Was nie ma. Wtedy są oni, one , tamci, owi. Wy rządzicie w mieście też dzięki waszej nowej bezradnej, której mężulek w podzięce co miesiąc chapie na konto kasiorę aż mu się uszami wylewa. Chapie kasiorę z PCM, które wali pacjentów po kieszeni za co się da. I gdzie tutaj są Wasze heroiczne postawy ? Bardzo dobrze , że Pabianice.tv co rusz pokazują polityczno towarzyską obłudę tego miasta bardzo dobrze, że Was z tego powodu skręca bezkrytyczna wobec siebie urzędowa tuszo wieprzowa. Likwidacja opłat to wspólna praca RPD, RPO i ministra zdrowia PiS .

Comments are closed.