FAKTY

Firma z naszego powiatu wyprodukuje antygen szczepionki. Jest umowa

 Spółka z Konstantynowa Łódzkiego podpisała umowę z amerykańskim koncernem Novavax na komercyjną produkcję składnika czynnego do szczepionki na COVID-19.

Firma Mabion poinformowała w piątek o podpisaniu umowy na produkcję w skali komercyjnej antygenu białkowego szczepionki przeciw COVID-19 z amerykańskim koncernem Novavax. W ciągu czterech lat zarobi ok. 1,5 mld zł.

Przypomnijmy – Mabion  w marcu br. rozpoczął produkcję partii testowej substancji czynnej szczepionki NVX-CoV2373 firmy Novavax na bazie białek rekombinowanych.

To pierwsza polską firma biotechnologiczna rozwijająca przeciwciała monoklonalne, której głównym celem jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż leków biopodobnych. Od 2013 roku Mabion jest notowany na głównym rynku GPW. Spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

Jak podał jeszcze w piątek portal money.pl, “na takie informacje od dawna czekali inwestorzy giełdowi, którzy na swoich radarach mieli spółkę Mabion. Po ogłoszeniu komunikatu o podpisaniu umowy notowania akcji polskiej spółki wystrzeliły. Po godzinie handlu na GPW są wyceniane 20 proc. wyżej niż dzień wcześniej”.

O NVX-CoV2373

Jak informuje Mabion, NVX-CoV2373 jest kandydatem na szczepionkę na bazie białka, wytworzoną z sekwencji genetycznej pierwszego szczepu SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19. NVX-CoV2373 został stworzony przy użyciu technologii rekombinowanych nanocząstek Novavax w celu wygenerowania antygenu pochodzącego z białka wypustki koronawirusa (S) i jest formułowany z opatentowanym przez Novavax adiuwantem Matrix-M™ opartym na saponinach w celu wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej i stymulowania wysokiego poziomu przeciwciał neutralizujących . NVX-CoV2373 zawiera oczyszczony antygen białkowy i nie może się replikować ani powodować COVID-19.

Szczepionka Novavax COVID-19 jest pakowana jako gotowy do użycia płynny preparat w fiolce zawierającej dziesięć dawek. Schemat szczepienia wymaga podania domięśniowo dwóch dawek po 0,5 ml (5 mikrogramów antygenu i 50 mikrogramów adiuwantu Matrix-M) w odstępie 21 dni. Szczepionka jest przechowywana w temperaturze 2° – 8° Celsjusza, co umożliwia wykorzystanie istniejących kanałów zaopatrzenia w szczepionki i łańcucha chłodniczego.

Szykuje się szczepionka z Konstantynowa Łódzkiego

 

 

 

Tagi: