KOMUNIKACJA

Flirtem na Dolny Śląsk, Mazowsze i Podlasie

Od najbliższej niedzieli zmieni się rozkład jazdy pociągów. Niestety, tracimy połączenie z Trójmiastem – pociąg przejedzie przez Pabianice, ale się nie zatrzyma.

Nowy roczny rozkład jazdy kolei będzie obowiązywał od 10 grudnia 2017 do 8 grudnia 2018, a na razie wejdzie w życie rozkład ważny na okres do 10 marca 2018.

• Od 10 grudnia osiem pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej od Łodzi Kaliskiej pojedzie wydłużoną trasą do Łodzi Widzewa przez Łódź Pabianicką, Łódź Chojny i Łódź Dąbrowę.

• Pabianice zyskają bezpośrednie nocne połączenie z Dolnym Śląskiem, Mazowszem i Podlasiem. Pociąg „Karkonosze” spółki PKP Intercity odjedzie o 1.52 w stronę Jeleniej Góry (dotrze tam o 8.46) przez Kalisz, Ostrów Wlkp., Wrocław  (przyjazd 4.57) i Legnicę (do 18 grudnia pociąg będzie kursował tymczasowo w krótszej relacji do Wrocławia). O 2.45 odjedzie natomiast pociąg do Białegostoku (dotrze tam na 8.18). Po drodze zatrzyma się m.in. w Łodzi Fabrycznej i Warszawie Centralnej (o 5.31).

• Poza „Karkonoszami” w kierunku Wrocławia będzie odjeżdżać z Pabianic pięć innych pociągów (w tym dwa z nich w dalszej relacji do Jeleniej Góry). Również pięć dziennych pociągów połączy Pabianice z Warszawą (w tym trzy wydłużone do Białegostoku). Trzy razy dziennie odjadą natomiast pociągi do Szczecina, dwa razy do Krakowa i jeden raz do Katowic.

Wszystkie kursy PKP Intercity będą miały kategorię „IC”, co oznacza, że będą obsługiwane wyłącznie nowoczesnymi elektrycznymi pociągami Pesa Dart lub Stadler Flirt.

Tracimy połączenie z Trójmiastem

14 listopada prezydent Grzegorz Mackiewicz zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o przywrócenie postoju pociągu „Pogoria” na stacji w Pabianicach. Ten pociąg zapewniał od zeszłego roku nocne połączenie z Trójmiastem oraz Katowicami. Tymczasem PKP Intercity wprowadzi zmianę niekorzystną dla nas – pociąg będzie przez Pabianice przejeżdżał, ale się nie zatrzyma.

Zaprojektowanie rozkładu jazdy 2017/2018, przewidującego przejazd pociągu bez zatrzymania w Pabianicach jest dla mnie zmianą niezrozumiałą i nieakceptowalną, ogranicza ona bowiem dostępność komunikacyjną dla mieszkańców powiatu pabianickiego. Był to jedyny pociąg łączący Pabianice z Trójmiastem oraz jeden z zaledwie dwóch zapewniających dojazd na Śląsk – napisał prezydent w liście do ministra.


2 komentarze do “Flirtem na Dolny Śląsk, Mazowsze i Podlasie

  1. Szkoda “Pogorii”, całkiem fajne połączenie Pabianic z Zakopcem w sezonie letnim. Zwłaszcza że Pabianice były pierwszą stacją, na której “Pogoria” się zatrzymywała po odjeździe z Inowrocławia.

    Zatrzymywanie “Karkonoszy” na Fabrycznej też mija się z celem (dokładamy zmianę czoła, zakładając że będzie jeździć przez Chojny, za Olechowem zawróci w stronę Widzewa i stamtąd bez zatrzymania pojedzie na Fabryczną). Wystarczyłby Widzew lub (jeśli musi być zmiana czoła) Kaliska.

Comments are closed.