FAKTY

Geotermia: czekają kolejne miliony

Pojawiła się następna szansa na milionowe dotacje. Prezydent nie chce jednak z niej skorzystać.  

Choć w styczniu pabianicki PiS rozdzierał szaty, że miasto pod wodzą Grzegorza Mackiewicza zaprzepaściło szansę na rozwój, pojawiło się światełko w tunelu. Oto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął w kwietniu drugi nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Geologia i górnictwo. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”. Budżet wynosi 260 mln zł, a o dotacje będzie się można starać do 30 listopada 2017.

Mały, ale śmiały

Wniosek w drugim naborze składa m.in burmistrz 7-tysięcznego Złoczewa Jadwiga Sobańska. – Dotacja jest stuprocentowa, nie ponosimy zatem żadnego ryzyka. Wykładamy z budżetu jedynie 40 tysięcy na dokumentację, którą sporządzi dla nas Geologia Kielce i to fachowcy stamtąd napiszą w naszym imieniu wniosek do NFOŚ. Drugie 40 tys. na tę dokumentację pozyskaliśmy z WFOŚiGW – tłumaczy.

Jak do tej inicjatywy podeszli złoczewscy radni? – Byli tacy, co krytykowali, ale na szczęście większość jest racjonalna – cieszy się pani burmistrz. Jadwiga Sobańska startowała z listy PSL, ale nie należy do tej partii. To wyjątkowo operatywna osoba. Dwa lata temu Złoczew wzbogacił się o nowoczesną ciepłownię za 9 mln zł. Prawie 8 milionów na ten cel pochodziło z WFOŚiGW.

Geotermalne prognozy dla Złoczewa są obiecujące. Ze wstępnych badań wynika, że na 3 tys. metrów jest woda o temperaturze ok. 100 – 110º, czyli niemal identyczne parametry jak w Pabianicach. Docelowo w Złoczewie mają być dwa odwierty, oddalone od siebie o kilometr. Energia źródeł geotermalnych zostanie wykorzystana do wytwarzania prądu, a puszczona w istniejące ciepłociągi para ogrzeje gminę. Woda spłynie do basenów rekreacyjnych, a potem do ziemi, by tam grzać się dalej.

Politechnika chce wiercić

Ogromny potencjał energii odnawialnej dostrzegły też władze Politechniki Łódzkiej, które zamierzają wykorzystać odnawialne źródła, by zasilać Zatokę Sportu – najnowocześniejszy w Polsce obiekt sportowy.

Kilkanaście lat temu były rektor, prof. Jan Krysiński, opracował projekt zasilania budynków PŁ za pomocą wód geotermalnych. Takich jak te, z których korzystają termy w Uniejowie i Poddębicach. Teraz, w obliczu realnej pomocy finansowej państwa, do pomysłu wrócono.

Moc cieplna wynosiłaby około 11-12 megawatów, czyli kilkakrotnie więcej niż potrzeba, by zasilać Zatokę Sportu. Prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ powiedział w maju łódzkiej „Gazecie Wyborczej, że wystarczy jej na pokrycie zapotrzebowania na ciepło jednego z kampusów. Wody ogrzeją również okoliczne budynki, a jednym z partnerów może być Archidiecezja Łódzka. Politechnika, podobnie jak burmistrz Złoczewa, chce skorzystać z istniejących ciągów ciepłowniczych, do której zostanie przekierowana woda z wnętrza ziemi. To spowoduje oszczędności dla uczelni i innych odbiorców.

U nas opór

Na podobne scenariusze nie mogą liczyć Pabianice. Prezydent Grzegorz Mackiewicz nie złożył wniosku w pierwszym naborze. W drugim startować nie zamierza. – W sprawie geotermii pan prezydent podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko – oznajmiła rzeczniczka Aneta Klimek.

Przypomnijmy – niedawno napisaliśmy, że szefowie ośmiu pobliskich miast postawili na geotermię. Listę wkrótce poszerzyliśmy o Sieradz. Przykłady innych samorządów, wydeptane przez nie ścieżki, realne perspektywy rozwoju oparte na wykorzystaniu energii geotermalnej nie przekonują prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

(Fot. geotermia.poddebice.pl)

11 komentarzy do “Geotermia: czekają kolejne miliony

 1. I ten pseudo prezydencik śmie krytykować Ciebiadę. Czarno na białym widać, że to Pan Krzysztof miał rację. Mogliśmy być pionierami geotermi w województwie tylko wtedy pozycja Mackiewicza wyglądałaby słabo. Co jeszcze poświęci Pan prezydencik dla własnych politycznych ambicji. Kredyty, festyny, odpusty i zero konkretów oto prawdziwe oblicze Mackiewicza. Kolejna wielka szansa dla miasta i mieszkańców sprzedana w imię partyjnych interesów.

  1. A w czym rzeczony Pan Krzysztof miał rację? Bo do tej pory chyba nie opublikował efektów swojej wytężonej pracy…

   1. A jakiej publikacji oczekujesz ? Może spytaj w ośmiu ościennych gminach, efektem jakiej publikacji złożyli wnioski o dofinansowanie. Spytaj Pana Mackiewicza o publikację jak skutecznie zadłużyć miasto na lata bez szans na jego rozwój. Tak po ludzku prosty pieniaczu to podnieś konspiracyjno-spiskowe d…ko w górę umów się z Panem Ciebiadą i poproś o pokazanie efektów jego pracy, te nie są tajemnicą. Nie pierwszy to twój komentarz , którego jedynym celem jest chlapanie farazesem z grymasem niechęci do Pana Ciebiady.

    1. Pan Ciebiada pracował za publiczne pieniądze i oczekuję, że również publicznie efekty swojej pracy przedstawi.

     1. Pan Ciebiada pracował za publiczne pieniądze i również publicznie przedstawiał efekty swojej pracy w jej trakcie i po zakończeniu. Jest coś takiego jak kompetencje i zgodnie z nimi ostatnie słowo należało do Mackiewicza i to on jest i będzie odpowiedzialny za brak geotermii w Pabianicach i nikt więcej. Teraz z efektów pracy Ciebiady bez oporów korzysta osiem gmin ościennych. Więc nie zachowuj się jak cymbał. Może jedź do Habury na basen ? Dotrzesz jadąc przez rondo.

    2. Jeżeli pabianiczanie będą chcieli bezsensownych pomysłów krawca i jego przybocznych to wybiorą go w wyborach. Jak na razie to przerżnął z kretesem. I został misiewiczem. Prawda boli?

     1. I pojawił się kolejny nygus z drużyny badylarza gdzie bawią się za cudze a cieszą jak za własne. Badylarz obiecał 60 baniek dla Pabianic i jest tyle, że długu. Z kretesem to pabianiczanie teraz będą spłacać kaprysy narcyza przez kolejnych 15 lat a on się jeszcze nawet nie rozkręcił i oby nie było mu dane.

 2. No i zaczyna wychodzić prawda na jaw, że PiS mówił realnie o geotermii. Działania Mackiewicza to ewidentne działanie na szkodę miasta to zwykły brak gospodarności i działanie wbrew zdrowemu rozsądkowi.

 3. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby szwacz pozyskał te darmowe miliony. Przecież prowadzi jeszcze działalność gospodarczą. Wtedy wybuduje baseny geotermalne, sprzeda ciepło spółdzielni mieszkaniowej i miastu. I pozatrudnia bezrobotnych kolegów. Do dzieła!

 4. M ocno U pośledzona F ormacjo I mbecyli : na przeszkodzie stoi twój badylarz, który rządzi i dzieli jak gnojówką w szklarni.

Comments are closed.