FAKTY

Groźny pożar w relacji strażaków

OSP Pabianice: “Siła podmuchu była na tyle duża, że 2 strażaków z JRG Pabianice zostało odrzuconych na 3 metry od ściany kamienicy”.

Dziś po godz. 4.00 wybuchł pożar w kamienicy przy ul. Wileńskiej. W piwnicy tego prywatnego budynku znaleziono zwęglone zwłoki starszego mężczyzny. Kobieta z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala. Działania gaśnicze strażacy zakończyli o godz. 11.06.

Tak wyglądały w relacji druhów z OSP Pabianice. “Przed naszym przybyciem na miejsce akcji gaśniczej przybyły zastępy z JRG Pabianice, które przeprowadziły ewakuację kobiety z objawami podtrucia gazami pożarowymi. Z informacji uzyskanych od kobiety, dowiedzieliśmy się, że wewnątrz jest mężczyzna. Niestety, ze względu na panujące warunki pożarowe (silne zadymienie oraz wysoka temperatura) i zebrane śmieci, nie było możliwości na bezpieczne wprowadzenia roty w celu przeprowadzenie ewakuacji.
W czasie działań gaśniczych doszło do wybuchu butli z gazem bądź kanistra z paliwem. Niestety w promieniu rażenia wybuchem, działania gaśnicze na hałdzie śmieci z tyłu budynku prowadziły 2 roty strażaków (4 ratowników – 2 strażaków z JRG oraz 2 z naszej jednostki). Siła podmuchu była na tyle duża, że 2 strażaków z JRG Pabianice zostało odrzuconych na 3 metry od ściany kamienicy. Na całe szczęście nic poważnego im się nie stało. Obyło się na strachu, lekkim urazie kolana i pleców. Naszych strażaków siła podmuchu jedynie położyła na hałdzie śmieci.
Ze względu na nieopanowaną sytuację pożarową, ogień przedostał się na dach 2 piętrowej kamienicy, zdecydowano o zadysponowaniu dodatkowej drabiny mechanicznej z JRG 7 w Łodzi oraz Pgazdym z JRG 2 w Łodzi z zapasem butli do aparatów powietrznych.
Po godz. 9.00  udało się bezpiecznie wprowadzić rotę ratowników do wnętrza kamienicy, gdzie odnaleziono w piwnicy zwęglone ciało mężczyzny”.

W akcji brali udział strażacy z:  OSP Pabianice, OSP Chechło, OSP Wola Zaradzyńska, JRG Pabianice, JRG 7 Łódź.

Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona.