FAKTY

Groźny pożar zabudowań

Jednostki państwowej i ochotniczych straży pożarnych gasiły pożar, jaki wczoraj po godz. 13.00 wybuchł w miejscowości Wrząca (gm. Lutomiersk).

Strażacy zostali zadysponowani do pożaru trawy przy ul. Długiej. Już w trakcie dojazdu stało się jasne, że nie palą się tylko trawy – w znacznej odległości widać było duży słup gęstego, czarnego dymu. Druhowie z OSP Lutomiersk relacjonują: “Gdy byliśmy jeszcze w drodze, dyżurny stanowiska kierowania przekazał nam, że pali się prawdopodobnie jakiś budynek gospodarczy. Na miejscu okazało się, że sytuacja jest dużo bardziej poważna. W chwili naszego dojazdu całkowicie objęte ogniem były dwa drewniane budynki gospodarcze, altanka oraz dwie wolnostojące toalety drewniane, ponadto ogień zaczynał już trawić kolejny budynek gospodarczy i domek letniskowy.
Łączną powierzchnię pożaru oszacowano na blisko 1000 m. kw. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, zakończyły się przed godziną 17”.

Czynności prowadzące do ustalenia przyczyn i przebiegu pożaru prowadzi policja.

Pamiętajmy – jest bardzo sucho, a to zwiększa ryzyko pożaru. Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, jest ogromne. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru lub niekorzystne ukształtowanie terenu mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. Ofiarami ognia lub dymu mogą być nie tylko ludzie, ale też dziko żyjące zwierzęta, a ziemia na “wypaleniskach” staje się jałowa. (Więcej TUTAJ)

(Fot. FB/OSP Lutomiersk)