FAKTY

Habura: “Sprawa została zgłoszona na policję”

Niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.

Starosta Krzysztof Habura nie krył wzburzenia podczas konferencji zorganizowanej dziś na Lewitynie przez posła KO Dariusza Jońskiego.

Banery Rafała Trzaskowskiego są niszczone w różny sposób, są zamalowywane, znikają. Jak zaobserwowaliśmy, w ich miejscu pojawiają się banery Andrzeja Dudy – mówił Krzysztof Habura.

Szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej dodał, że nigdy dotąd dewastacja materiałów wyborczych nie przybrała takiej skali.

– Dlatego sprawa zostaa zgłoszona na policję – zaznaczył.

Zgodnie z obowiązującym prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. Ochrona prawna materiałów wyborczych to zakaz ich niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźba kary. Niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Wysokość grzywny ustalana jest przez sąd i może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Jeżeli komitet wyborczy oszacuje swoje straty na kwotę przekraczającą 500 złotych, to zgodnie z Kodeksem karnym, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.