PORADNIK

Hemoroidy – co zrobić, żeby się wchłonęły? Profilaktyka i leczenie hemoroidów

Hemoroidy to często bardzo wstydliwy problem, przez co wiele osób unika kontaktu z lekarzem, a nawet i aptekarzem. W ten sposób nieprzyjemne dolegliwości narastają, a ich wyleczenie może być trudniejsze. Warto poznać metody profilaktyczne w ich leczeniu, jak i te, które pomogą w zaawansowanych stadiach.
Hemoroidy – czym są?

Same hemoroidy ma każdy, gdyż są to po prostu poduszkowate naczynia żylne, które zlokalizowane są w odbytnicy i odbycie. Ich zadaniem jest uszczelnianie tych okolic, jednocześnie transportując krew. Naturalnie dociskane są one do ścian jelita, co umożliwia bezbolesne wypróżnienie.

W przypadku choroby hemoroidalnej naczynia te są znacząco i patologiczne powiększone, co przekłada się na ich niepoprawne działanie – krew nie odpływa z nich w sposób optymalny. Wszystko to sprawia, że wypychane zostają one na zewnątrz odbytu, co łączy się nie tylko z dyskomfortem, ale również z możliwością uszkodzeń, a przez to krwawienia. Więcej o nich przeczytaj na blogu Wapteka.pl.

Jakie są przyczyny hemoroidów?

Powiększenie tych naczyń następuje podczas wzrostu ciśnienia żylnego lub zastoju w tychże żyłach. Dlaczego do tego dochodzi? Powodów jest wiele, a zaliczamy do nich m.in.:

 • dietę ubogą w błonnik pokarmowy,
 • otyłość,
 • ciążę,
 • niepoprawne dźwiganie,
 • stosunki analne,
 • siedzący tryb życia,
 • nadużywanie alkoholu.

Warto wiedzieć, że objawy narastają wraz z wiekiem i mogą być wynikiem innych chorób – guzów miednicy małej lub marskości wątroby. Niezależnie od powodów, warto dowiedzieć się o profilaktyce, która może zniwelować ponowne powstanie problemu.

Profilaktyka – jak zapobiegać hemoroidom?

Zanim problem nabierze wielkich i bardzo dotkliwych rozmiarów, warto postawić na profilaktyczne rozwiązania. Co jest tutaj szczególnie ważne?

 • Redukcja produktów zapierających – mowa tutaj przede wszystkim o mocnej herbacie lub nadmiernych ilościach czekolady.
 • Spożywanie dużej ilości błonnika pokarmowego – znajduje się on w produktach z pełnego ziarna, roślinach strączkowych i owocach. Warto jednak wprowadzać go stopniowo, gdyż może prowadzić do zaparć.
 • Zmienianie pozycji – osoby, które pracują siedząc, powinny co jakiś czas rozciągać się i przejść się na niewielki spacer.
 • Uprawianie sportu – umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak spacery lub yoga mogą być świetnym sposobem na zredukowanie hemoroidów. Zmniejszenie swojej wagi też będzie miało korzystne działanie, gdyż otyłość często katalizuje problem hemoroidalny.
 • Zdrowe podnoszenie – warto nauczyć się podnosić ciężary w zdrowy sposób, używając nóg i oddychając podczas procesu.
 • Duża ilość wody – nawadnianie jest niezwykle ważne, gdyż zredukuje możliwość powstawania zaparć.
Jak leczyć hemoroidy?

Kiedy na profilaktykę już za późno, warto postawić na leki na hemoroidy – Wapteka oferuje w tym zakresie wiele specyfików. Co stosuje się najczęściej?

Początkowe leczenie hemoroidów ma za zadanie zniwelowanie krwawienia, swędzenia, jak i bólu. Domowe sposoby polegają na nasiadówkach z naparów z kory dębu. Świetnie sprawdzą się również chłodne okłady. Jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie, to najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak również specyfiki o działaniu ściągającym.

Zaawansowane stadia choroby hemoroidalnej sprawiają, że mogą pomóc tylko specjalistyczne zabiegi. Tutaj wymienia się metodę Barrona, skleroterapię, jak i koagulację. Każda z nich musi być zalecona przez lekarza i również przez niego wykonana.

 

(tekst partnerski)