FAKTY

Historyk krytykuje radnego

Ciąg dalszy sporów i słownych przepychanek w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Dariusz Jakóbek – nauczyciel historii związany ze środowiskiem stowarzyszenia Kukiz’15, skrytykował radnego powiatowego Marka Gryglewskiego za wypowiedź podczas konferencji prasowej 6 lipca, którą SLD zorganizowało na Starym Rynku pod „Pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe”.

Chodzi o słowa: „Dzisiaj w dobie przekłamania i narzucania nam przez rządzących swojej narracji historycznej, jestem również tutaj po to, by zaprotestować i powiedzieć o tych wszystkich, którzy tu budowali tę Polskę, że to właśnie oni są prawdziwie wyklęci” – powiedział Gryglewski na starówce.

Jakóbek zaznaczył, że w tym czasie na łódzkim cmentarzu na Dołach odnaleziono szczątki bezimiennych ofiar komunistycznego reżimu (prace nadzoruje wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, autor najważniejszych odkryć nieznanych miejsc pochówku dowódców podziemia niepodległościowego).

– Wypowiedź radnego to nic innego jak zamienianie katów w ofiary. Na pomniku jest napis „PPR walczy” – z wplecioną „kotwicą”, symbolem Polski Walczącej. To zakłamanie – skomentował historyk, który słowa Gryglewskiego wkomponował do grafiki zestawiającej wspomniany fragment pomnika z odkrytymi na Dołach ludzkimi szczątkami (zdjęcie obok).

– Każdy ma prawo do własnego zdania i ja swoje słowa podtrzymuję. Nie uważam, by pan Jakóbek był na tyle wybitnym autorytetem, by móc pisać historię na nowo. Jutro mamy spotkanie SLD i będziemy rozmawiać o dalszych krokach w kierunku zachowania pomnika na Starym Rynku – mówi Marek Gryglewski.

PRZECZYTAJ TEKST O SYMBOLICE POMNIKA

SPRAW SOBIE T-SHIRT Z TRAMWAJEM “41”

12 komentarzy do “Historyk krytykuje radnego

  1. Gryglewski … o co Ci człowieku jeszcze chodzi ??? Jakie Ty masz poglądy … ??? Startowałeś z SLD, potem popierałeś PIS, za chwilę jesteś z PO i N. … Zwolnij trochę człowieku bo się sam za ogon złapiesz :)

    1. Marek dalej jest w sld,a jako człowiek posiadający rozum,czasami popiera pomysły innych partii,dla dobra Pabianic i powiatu.To chyba jest rola radnego ,a nie bezmyślne partyjniactwo.

  2. W temacie pomnika …..do zaorania ani wyglądu, estetyki pomieszna historia.Socjalizmu ( a nie komunizmu) nie da się wymazać z zycia, wiele osób wspomina te czasy dobrze ale ten pomnik to wstyd dla Pabianic a pan Gryglewski to w koncu nich się okresli z kim chce być .Za chwile rozwiążą PO powstanie nowa partia i też poleci .Oj chłopie trochę honoru i j..j

  3. Rodacy wstydzą się Zwycięstwa pod Grunwaldem i Zdobycia Berlina? Estetyka Pomnika jest typowa dla lat 60-ch XX-go wieku,. Dla przypomnienia w muzeum sztuki w Łodzi na Więckowskiego, widziałem Dzieło, prostokłtna deska poalowana w kwadraty…Pomnik jest i lepszego długo mieć nie bądziemy, wstydźcie się wstydzić Zdobycia berlina!

  4. Szanowna redakcji, nie istnieje coś takiego jak partia Kukiz`15, to jest Stowarzyszenie.

  5. ąaA czemu to podaliście skróconą wersję wypowiedzi pana Jakubka???? Czy to jakaś rodzina?? (…) podało wypowiedz o Ukraincach których pan Jakubek chce wyrzucić z Polski bo zabierają pracę Polakom.To jeszcze raz PRZEPRASZAM za słowa pana Jakubka ludzi z Ukrainy

Comments are closed.