FAKTY

Hołd dla przodków, którzy wywalczyli niepodległość

Dziś we Dworze Kapituły Krakowskiej odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której przedstawiono stanowisko rajców w sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości. Czytamy w nim m.in.:

„(…) Oddajemy cześć bohaterom tamtych dni, ludziom, którzy nie wahali się poświęcić wszystkiego dla dobra Ojczyzny. Składamy hołd ojcom polskiej niepodległości: marszałkowi Józefowi Piłusdskiemu, Romanowi Dmowskiemu, premierowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentowi Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, gen. Józefowi Hallerowi, Ignacemu Daszyńskiemu (…) Pamiętamy również o ofiarnych i dumnych mieszkańcach Pabianic (…) pamiętamy o licznych robotnikach, rzemieślnikach, uczniach, członkach wielu organizacji niepodległościowych, którzy wzięli udział w rozbrajaniu Niemców w Pabianicach i poszli dalej walczyć na wszystkich frontach walki o granice Rzeczypospolitej (…)”.

Radni usłyszeli również wykład okolicznościowy poprowadzony przez historyka Sebastiana Adamkiewicza, który na co dzień pracuje w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie Pabianickiej Szkoły Muzycznej.