FAKTY

Hortiterapia w WTZ

Niepełnosprawni mają „oazę spokoju”.

Warsztat Terapii Zajęciowej pozyskał 4.000 zł z Fundacji BGK w ramach programu “Wolontariat jest super”. Projekt (napisany przez WTZ i pracowników/wolontariuszy banku) pt. „Oaza spokoju” ma na celu wprowadzenie hortiterapii, polegającej na pracy w ogrodzie.

Zagospodarowany zostanie teren wokół siedziby WTZ oraz taras. Zakupiono duży parasol ogrodowy, ogrodową huśtawkę, donice, sprzęty (grabki, szpadle, miotły, sekatory itp.) i sadzonki. Niepełnosprawnych wspiera Wydział Ochrony Środowiska UM.

– Za nami projektowanie ogrodu i zajęcia o wartościach odżywczych warzyw. Dziś wspólnie sadzimy kwiaty, rośliny i krzewy – mówi Agnieszka Jaksa, kierownik WTZ.

Podopieczni w ramach działań terapeutycznych będą samodzielnie dbać o ogród i warzywniak. Hortiterapia bazuje na wrodzonej potrzebie kontaktu z naturą, który wywołuje pozytywne reakcje. Może być realizowana czynnie w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie – poprzez obserwację. Ważny jest również aspekt społeczny terapii ogrodem, bo uczy ona umiejętności pracy zespołowej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *