KOMUNIKACJA

Hybrydą pojedziemy za trzy tygodnie

Na krańcówce przy Dworcu PKP zaprezentowano pierwszy z 18 hybrydowych autobusów, które trafią do Pabianic.

Pojazdy zastąpią przede wszystkim 22-letnie MAN-y. Jednocześnie jesteśmy pierwszym miastem, które otrzyma Solarisy w najnowszej wersji. Pozostała część z pierwszej transzy (łącznie 10) dojedzie w listopadzie, 8 kolejnych do końca maja 2019 roku.

Autobusy będą standardowej długości (ok. 12 metrów), pomieszczą 90 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących. Dostęp do 10 miejsc siedzących zaplanowano bezpośrednio z niskiej podłogi. Wyposażone są m.in. w  klimatyzację, biletomaty, wewnętrzny i zewnętrzny system zapowiedzi (kolejnych przystanków, numeru linii i kierunku), monitoring. Rozróżnimy je po zindywidualizowanych napisach, które znajdą się obok środkowych drzwi, np. „Miło Cię widzieć”.

Pasażerowie skorzystają z gniazd USB oraz bezpłatnego wi-fi. Autobusy mają wydzielone miejsca na wózek dziecięcy i na wózek inwalidzki. Udogodnieniem dla niepełnosprawnych pasażerów oprócz standardowych rozwiązań będą przyciski sygnalizacyjne (np. STOP, Drzwi) opisane alfabetem Braille’a i białe wyświetlacze zewnętrzne (dla lepszej widoczności).

W hybrydach (łączących tradycyjny silnik diesla z silnikiem elektrycznym) system „Stop-and-Go” całkowicie wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia opuszczenie go w trybie bezemisyjnym – z wykorzystaniem energii z hamowania, zgromadzonej w superkondensatorach.

Pierwsze egzemplarze hybryd zaczną kursować za ok. trzy tygodnie.

***

Nowe autobusy to najważniejsza część projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało 85 proc. dofinansowania ze środków unijnych (48 mln zł). Oprócz tego w ramach projektu powstanie m.in. 14 km dróg dla rowerów, dworzec autobusowy na pętli Waltera-Jankego i tablice dynamicznej informacji pasażerskiej.