FAKTY

Ilu lekarzy faktycznie zaszczepiło się?

Okazuje się, że minister puścił w eter znacznie zawyżone dane. Dotąd zaszczepiło się nie 94 % wszystkich lekarzy, a niecałe 50%.

Kilka dni temu w tekście pt. “Pacjenci nie są skazani na teleporady. Warto się badać” poinformowaliśmy: Jak podał w lutym minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: “mamy już zaszczepionych ponad 94 proc. wszystkich lekarzy”.

Tymczasem prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, poinformował w środę w TVN24, że otrzymał we wtorek dane z Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którymi zaszczepionych przeciw COVID-19 jest prawie 15,4 tys. dentystów, czyli ok. 40% i blisko 65 tys. lekarzy, czyli niecałe 50%.

Naczelna Rada Lekarska zauważyła, że: “przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną” (…) W opinii samorządu lekarskiego szczepienia personelu medycznego powinny być jak najszybciej przywrócone w celu ograniczenia emisji wirusa, a tym samym przestojów w opiece medycznej”

Sytuacja w Pabianicach

Szczepienia białego personelu w tzw. etapie “O” rozpoczęły się w Pabianicach 4 stycznia. Zapisało się 2100 osób z szeroko pojętej branży medycznej. Jak podaje Adam Marczak, dyrektor ds. techniczno-administracyjnych w PCM, dotąd udało się zaszczepić 1080. Szczepienia grupy “0” zostały wstrzymane. W lutym nikomu z  grupy “0” nie podano w PCM preparatu.

Szczepienia mają zostać wznowione w przyszłym tygodniu, ale już szczepionką Astra Zeneca – dodaje Marczak.

PCM nie prowadzi statystyki z podziałem na zawody w obrębie grupy zero. Stąd nie wiadomo, ilu lekarzy zdążyło się zaszczepić.

Seniorzy z DPS do szczepienia. Grupa “zero” musi czekać