FAKTY

Iłża ma nowy herb. Bardzo podobny do naszego

Pod koniec marca br. radni miejscy Iłży zadecydowali, że herb ich gminy będzie przedstawiał trzy korony na niebieskim tle. Część mieszkańców jest oburzona, bo za bardzo przypomina pabianicki.

Gmina miejsko- wiejska Iłża leży na Mazowszu, w powiecie radomskim. Liczy ok. 15 tys. mieszkańców. Części z nich zdecydowanie nie podoba się, że mają taki herb jak Pabianice. W mediach społecznościowych można znaleźć komentarze typu: ” My to nie Pabianice tylko IŁŻA”, “Pabianice powinny oskarżyć twórcę o plagiat. Bo to jest identyczne. Tak mi się wydaje mogę się mylić”.

Motyw trzech koron w heraldyce to nie nowość. Jego użycie sięga XIII wieku. Jak widać na zdjęciu głównym herby różnią się szczegółami, a o pomyłkę nietrudno, zwłaszcza gdy ogląda się je osobno. Na ilustracji głównej po lewej stronie jest herb Pabianic, po prawej – Gminy Iłża.

Tak do niedawna wyglądał herb Gminy Iłża.

Zapytaliśmy jednego z projektantów, dlaczego opracował herb tak podobny do naszego. Ten mówi – “mieliśmy związane ręce” i rozwija myśl:

Wynika to ze wskazań Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Mamy obowiązek oprzeć się na zachowanych pieczęciach historycznych, a one takie są, jakie są. Nie możemy ich dowolnie zmieniać po dawnych właścicielach. W przypadku Pabianic i Iłży był ten sam właściciel – Kapituła Krakowska. Pierwsza próba była, aby uciec od uciec od podobieństw do herbu Pabianic, ale zakończyła się wskazaniem komisji, żeby trzymać się pieczęci i poprawić  – tłumaczy Robert Fidura.

Co na to Urząd Miejski w Pabianicach?

Są bardzo podobne, ale oba nawiązują do herbu Kapituły Krakowskiej. Musieli dostać opinię Komisji Heraldycznej – mówi rzeczniczka ratusza Aneta Klimek.

Dla szczególnie zainteresowanych: TUTAJ (w załączniku) uzasadnienie uwagi do niego  TUTAJ