FAKTY

Inwestycja za 300 mln zł. Zawisła wiecha

W Pabianicach rozwija się nowoczesne Centrum Produkcyjno-Logistyczne. Firma farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed jest na półmetku pierwszego etapu inwestycji.

5 lipca br. na jednej ze ścian CPR zawisła symboliczna wiecha.  W uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski oraz Łukasz Szmulski, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, starosta Krzysztof Habura, prezydent Grzegorz Mackiewicz, wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski, prezes  Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Marek Michalik.

Nowy magazyn ma powstać w pierwszym kwartale 2022 r., a pakownia w drugim kwartale 2022. Równolegle do prac budowlanych do roku 2026 roku Adamed będzie realizować także procesy dotyczące digitalizacji, w tym robotyzacji i automatyzacji. Finał inwestycji planowany jest na koniec 2026 roku.

Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 300 mln zł w ciągu 5 lat. Inwestycja zakłada zwiększenie mocy i możliwości produkcyjnych oraz zdolności magazynowych, automatyzację i rozwój możliwości pakowania z jednoczesnym unowocześnieniem tych procesów. Celem przedsięwzięcia jest osiągnięcie najwyższego poziomu robotyzacji w Polsce wśród firm farmaceutycznych oraz zwiększenie zdolności centrum produkcyjnego – z 2 mld tabletek produkowanych w 2020 roku do 4 mld w 2027 roku.

Od 2001 r. Adamed przeznaczył na inwestycje i działalność B+R 1,7 mld zł, a w ostatnich latach inwestycje na terenie Polski wynosiły średnio 130 mln zł rocznie.

Właścicielami Adamedu są Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie. To przedsiębiorcy z pierwszej dziesiątki najbogatszych Polaków.

(Fot. Adamed)

Adamed inwestuje w Pabianicach 300 mln zł