FAKTY

Jadą na marsz, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości

To będzie najliczniejsze zgromadzenie na obchodach historycznego jubileuszu.

Jak co rok pabianiccy członkowie i sympatycy Obozu Narodowo-Radykalnego organizują autokarowy wyjazd do Warszawy na „Marsz Niepodległości”. Koszt to 40 zł. Zapisywać można się mailowo: wyjazdnamarszniepodleglosci@gmail.com, a więcej informacji uzyskać telefonicznie – szczegóły na stronie wydarzenia FB. Ogłoszenia pojawiły się również na tablicach informacyjnych w mieście.

Uczestnicy wyruszą z ronda Dmowskiego i dalej przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ulicą Siwca, a na koniec wejdą na Błonia Stadionu Narodowego, gdzie odbędzie się patriotyczny koncert.

Hasło przewodnie tegorocznego marszu brzmi: „Bóg, honor, ojczyzna”. Jak tłumaczy organizator wydarzenia Robert Bąkiewicz (wypowiedź dla portalu medianarodowe.com): „Przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc staraliśmy się najpełniej oddać charakter tego wydarzenia w haśle przewodnim. Nic nie wyraża bardziej dobitnie polskości jak krótkie, ale jak bardzo wyraziste hasło”.

11 listopada w stolicy szykuje się kilkanaście zgromadzeń, organizowanych m.in. przez biegaczy, zmotoryzowanych, katolików czy środowiska LGBT, ale największym będzie właśnie „Marsz Niepodległości”. Zabraknie na nim jednak prezydenta RP Andrzeja Dudy – choć pod koniec ubiegłego tygodnia deklarował obecność, po kilku dniach zmienił decyzję. Również politycy Prawa i Sprawiedliwości nie wezmą w nim udziału.

(Fot. DJ)

Tagi: