FAKTY

Jak głosowali mieszkańcy gmin naszego powiatu?

  • W skali całego powiatu Trzaskowski pokonał Dudę.
  • W Gminie Ksawerów Duda (podobnie jak w Pabianicach) przegrał z kandydatem KO o ponad 10 %.
  • Dłutów bastionem PiS.

Tuż przed ciszą wyborczą opublikowaliśmy analizę pt. “Kto wygra wybory w Pabianicach?”. Jej autor Sebastian Adamkiewicz w oparciu o wyniki pierwszej tury, jak również te, które zakończyły wybory do Senatu, napisał: “Można zatem domniemywać, że w Pabianicach wygra Rafał Trzaskowski zdobywając najpewniej wyższy wynik od Habury. Szacuję, że kandydat KO może w Pabianicach uzyskać wynik sięgający 57% głosów”.  Ten rezultat jest tylko trochę zawyżony wobec rzeczywistego. Jak napisaliśmy dziś “Według wstępnych wyników ze wszystkich obwodów Trzaskowski uzyskał w Pabianicach 18659 głosów, co daje  55,09%. Andrzej Duda 15216, czyli 44,91%. (CZYTAJ TUTAJ)

Prawie dwa tygodnie wcześniej, w poniedziałek,  tuż po I turze wyborów prezydenckich, przeprowadziliśmy na gorąco krótką, trwającą dobę ankietę na naszym profilu FB. Wzięło w niej udział 1647 uczestników. Wówczas aż 73 % wskazało Rafała Trzaskowskiego. Chwilę wcześniej okazało się, że w naszym mieście 28 czerwca wygrał Andrzej Duda (należy pamiętać, iż głosy rozłożyły się na innych kandydatów).

Wracając do wspomnianej analizy: “Obrazem całej Polski bardziej wydaje się być gm. Pabianice czy Dłutów niż Ksawerów, Konstantynów czy miasto Pabianice. Jeśli w gminach, w których walka będzie szła na noże, wygra Trzaskowski, to większe jest prawdopodobieństwo, że wygra także w Polsce”. Te przewidywania okazały się trafne.

W Konstantynowie Łódzkim Rafał Trzaskowski pokonał Andrzeja Dudę 56,20% do 43,80%. Także  Gminie Ksawerów Trzaskowski okazał się lepszy aż 55,07% do 44,93% (różnica- 10,14%, dla porównania: w Pabianicach wynosi ona 10,18%).

Gmina Dłutów potwierdziła, że jest bastionem PiS (AD: 62,27%, RT: 37,73%). Zbliżone wyniki padły w Gminie Dobroń i Gminie Pabianice – AD: 52,48% i RT: 47,52%; AD: 52,40% i RT: 47,60%. Bardzo wyrównana walka (na tzw. noże) toczyła się w Gminie Lutomiersk – AD: 50,93% i RT: 49,07%.

W całym powiecie pabianickim (włączając miasto Pabianice) Trzaskowski pokonał Dudę: 53,07% – 46, 93%, co pokrywa się z wnioskami płynącymi z analizy: “W skali całego powiatu (podobnie jak Habura w 2019 roku) wygra najpewniej Trzaskowski, choć podobnie jak Haburze zwycięstwo na własnym terenie nie pomogło w zdobyciu mandatu senatora, tak kandydatowi KO na prezydenta podbicie powiatu pabianickiego wcale nie musi dać palmy pierwszeństwa w tej elekcji”.