W pomoc Ukrainie zaangażowało się Pabianickie Forum Organizacji Pozarządowych, Miasto Pabianice, Powiat Pabianicki oraz inne podmioty. Organizowane są zbiórkę żywności, środków czystości, odzieży itp. W stałym kontakcie z przedstawicielami władz jednostek samorządu terytorialnego jest wojewoda łódzki. [Tekst będzie aktualizowany]
21.04.
➡️ II Charytatywny Spacer „Powiat Pabianicki dla Ukrainy” już w najbliższą niedzielę.
Starostwo Powiatowe w Pabianicach przygotowało dla mieszkańców i gości wiele atrakcji. Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka pieniężna dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie naszego powiatu. Dodatkowo przeprowadzona zostanie zbiórka darów do szpitala w Browarach oraz produktów spożywczych i środków higienicznych dla mieszkańców Buczy i Irpienia. Czekamy na Was 24 kwietnia w godzinach 11:00 – 16:00 na Lewitynie.
Tym razem wydarzenie będzie miało charakter pikniku rodzinnego z wieloma atrakcjami. Dla najmłodszych powiat przygotował m.in. dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, gry i animacje przygotowane przez pabianickie kluby sportowe. Swój nowoczesny wóz z drabiną udostępnią strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach.
Wydarzenie odbywa się nieprzypadkowo w najbliższą niedzielę. Tego dnia w Ukrainie przypada Wielkanoc. W związku z powyższym każdy uczestnik pikniku za symboliczną cegiełkę będzie mógł skosztować tradycyjnego w kulturze naszych sąsiadów barszczu ukraińskiego. Dodatkowo będzie można zasmakować tradycyjnych, polskich produktów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Mogilna Małego i Dobronia. Dla miłośników słodkości Panie przygotują pyszne ciasta.
Aby wziąć udział w spacerze należy podobnie jak podczas pierwszej edycji dokonać wpłaty do puszki w wysokości min. 10 zł. Uzbierane środki w całości przeznaczone będą na pomoc dla Ukrainy. Spacer jest symboliczny, trasa liczy tylko 1250 m, czyli jedno okrążenie dookoła stawów. Zabierzcie ze sobą dzieci, rodziców, dziadków i spędźcie z nami niedzielę na świeżym powietrzu. Liczymy na dobrą pogodę i świetną zabawę.
Podczas pierwszej edycji wydarzenia, która odbyła się w marcu br. udało się zebrać ponad 11 tys. zł, w ramach których zakupione zostały paczki wielkanocne z żywnością dla ukraińskich rodzin, które znalazły schronienie w powiecie pabianickim.
11.04.
➡️ 19 kwietnia o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury (Kościuszki 14) odbędzie się drugie spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy przebywających w Pabianicach. Tym razem poświęcone w całości możliwości podjęcia pracy. Spotkanie organizuje prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz, Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach i Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Będzie mowa o działaniu rynku pracy, zasadach legalnego zatrudnienia, rodzajach umów czy rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy. Planowane są stoiska z ofertami od pracodawców. Spotkanie jest otwarte, będzie tłumaczone na język ukraiński.
2.o4.
➡️ “Dzięki sieci wolontariuszy na Ukrainie dostarczamy tabletki do uzdatniania wody tam, gdzie są one najpilniej potrzebne w kraju. Prosimy o pomoc poprzez darowiznę, abyśmy mogli kupić takie tabletki lokalnie, aby szybko dostarczyć je tam, gdzie są potrzebne.”
➡️ Do Teen Challenge (Moniuszki 19, Pabianice) dotarł transport z odzieżą dla dorosłych i dzieci. Mogą się zgłaszać uchodźcy. Kiedy? Czwartek- piątek 9.00- 19.00; sobota: 9.00-13.00). TC szuka także wolontariuszy do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Tel. 883 915 818.
➡️ 29.03.
Teatr Tysiąca i Jednej Próby działający przy I LO w Pabianicach zaprasza na koncert „Ukraina – chcę pomóc”. To szczególne wydarzenie, bo przygotowane w równie szczególnym czasie. W obliczu tragedii milionów ludzi z Ukrainy przyłączamy się również do pomocy tak, jak potrafimy najlepiej. Dlatego 6 kwietnia o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury absolwenci, uczniowie i goście zagrają i zaśpiewają dla tych, którzy potrzebują wsparcia.
Podczas koncertu będziemy zbierać fundusze na ten cel.
21.03.
➡️ Niżej ważne informacje
19.03.
18.o3.
W dalszym ciągu trwa zbiórka darów dla rodzin z Ukrainy zakwaterowanych w Powiecie Pabianickim.
Pilnie potrzeba żywności, środków czystości oraz kołder i poduszek. Punkt zbiórki rzeczowej i żywnościowej: Pabianice, ul. Sejmowa 2 (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza) czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 18:00. Lista potrzebnych rzeczy TUTAJ
17.03.
➡️Niedzielny spacer charytatywny: https://pabianice.tv/mozna-pomoc-uchodzcom-spacerujac/
16.03.
14.03.
➡️Poseł na Sejm RP Dariusz Joński ogłosił zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów żywnościowych, przemysłowych oraz higienicznych. Potrzebne są:
– Mydła, szampony do włosów, pasty do zębów, środki czystości,
– Baterie, latarki, powerbanki, doładowania do telefonów, koce,
– Długoterminowe konserwy, makarony, ryż,
– Materiały szkolne dla dzieci.
Dary można przynosić do Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Dariusza Jońskiego mieszczącego się w Pabianicach przy ul. Stefana Batorego 2 w dniu 19 marca 2022 r. od godziny 09:00 do 14:00 i 24.03.2022 r. od godziny 16:45 do 18:15 lub uzgodnić termin dostarczenia produktów pod numerem telefonu: 531 536 185
12.03.
➡️Lista potrzebnych rzeczy TUTAJ. To informacja dla tych, którzy wybierają się dziś na Wielki Koncert Pomocy Ukrainie.
11.03.
➡️Pabianice: Pierwszych 36 palet z darami wyjechało z magazynu przy ul. Orlej, trafią do rozdysponowania przez wojewodę łódzkiego. W 423 kartonach znalazły się m.in. środki higieny i czystości, koce, kołdry, śpiwory, woda i żywność.
Zbiórka darów trwa. Centralny magazyn zbiórki darów mieści się w hali sportowej przy ul. Orlej 1, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 19.00. Przy sortowaniu, pakowaniu i wydawaniu darów codziennie pracuje 70-80 wolontariuszy. W niedzielę do Pabianic przyjechały trzy tiry z pomocą humanitarną z Niemiec. Magazyn będzie działać przez kolejny tydzień, do 18 marca. Można przyjść po m.in. ubrania, środki czystości, rzeczy dla dzieci i inne potrzebne do codziennego życia. Można dostarczyć rzeczy ze zbiórek prowadzonych w organizacjach pozarządowych, szkołach, firmach lub prywatnie (w opisanych kartonach lub workach). Obecnie najpotrzebniejsza jest żywność długoterminowa np. kasza, ryż, makarony, słoiczki i produkty dla dzieci, herbata, kawa, konserwy, pasztety, gotowe dania obiadowe w słoikach. Nie będzie przyjmowana odzież.
Aktualna lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
• Koce zwykłe i termiczne
• Śpiwory
• Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
• Materace
• Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości:
• Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
• Dezodoranty
• Pasta do zębów
• Szczoteczki do zębów
• Grzebienie
• Bielizna damska, męska, dziecięca
• Podpaski
• Pampersy
• Pieluchy dla dorosłych
• Papier toaletowy i ręczniki papierowe
• Ręczniki (w tym z mikrofibry)
• Worki na śmieci
• Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
• Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
• woda
• żywność do szybkiego przygotowania (instant)
• batony (w tym energetyczne),
• bakalie, orzechy,
• konserwy,
• makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
• narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne:
• Zapałki
• Baterie, powerbanki
• Oświetlenie, w tym latarki
• Świece
• Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
• Rzeczy dla potrzebujących nadal można przynosić do punktu zbiórki w Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Stary Rynek 4. Zgłoszenia: Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach, przewodnicząca Dorota Pędziwiatr, tel. 600 877 640.
10.03.
8.03.
➡️Przed nami koncert na rzecz Ukrainy. Kiedy? W sobotę, 12 marca, o godzinie 17. 00. Gdzie? Na parkingu CH Tkalnia w Pabianicach. Wydarzenie połączone jest ze zbiórką darów. Więcej TUTAJ.
➡️Wójt Gminy Dobroń Robert Jarzębak ogłosił zbiórkę żywności i artykułów chemicznych dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebna jest żywność oryginalnie zapakowana, z długim terminem przydatności do spożycia, najlepiej w opakowaniach zbiorczych. Na FB gminy czytamy: “Wspólnie ze strażakami ochotnikami z naszej gminy chcemy stworzyć podręczny magazyn żywności, która będzie dystrybuowana do tych rodzin, które przyjęły uchodźców i nie są w stanie przez dłuższy czas zapewnić im wyżywienia. Potrzebujący to kobiety i dzieci w różnym wieku. Potrzebujemy: cukier, mąka, makarony, ryż, kasza, konserwy, dżemy, herbata, kawa, olej, mleko, płatki, woda w zgrzewkach, soki itp. Z artykułów chemicznych potrzebujemy: mydła, szampony, dezodoranty, kremy, szczoteczki, pasty do zębów środki czystości, itp.
Zbiórka będzie prowadzona w dni robocze w Urzędzie Gminy w Dobroniu, ul. 11 Listopada 9 w godzinach 8.00 – 15.00 oraz w strażnicach OSP na terenie Gminy w godz. 17.00 – 20.00”
7.03.
➡️Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego tworzy bazę wolontariuszy, którzy chcą zaangażować się w pomoc uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.
Dzięki niej będziemy mogli szybko pomóc potrzebującym, którzy znajdą się w Łódzkiem. Na stronie znajduje się link do formularza zgłoszeniowego, który wystarczy wypełnić i odesłać.
6.03.
➡️Parafia św. Floriana. W kościele wystawiony jest kosz, do którego można składać produkty żywnościowe i środki czystości, dla rodzin, które uciekając z Ukrainy przed wojną, otrzymają schronienie w naszej parafii i w naszym mieście. Siostry są gotowe przyjąć dwie rodziny z dziećmi. “Gdyby ktoś z parafian mógł przyjąć uchodźców, to proszę zgłosić się w zakrystii albo w kancelarii” zachęca ksiądz proboszcz.
➡️ W parafiach powstają tzw. bazy gościnności. Arcybiskup Grzegorz Ryś zwrócił się z prośbą do pabianickich wspólnot o informacje na temat osób/rodzin, które chcą przyjąć do swojego prywatnego domu uchodźców z Ukrainy lub już ich przyjęli. O kontakt prosi właścicieli; barów, restauracji, stołówek i firm cateringowych z terenu parafii, którzy byliby gotowi pomagać nieodpłatnie w wyżywieniu uchodźców. Zainteresowani są proszeni o bezpośredni kontakt z proboszczami.
Można także udzielić wsparcia w formie finansowej, darów żywnościowych lub środków higieny osobistej.
➡️Stowarzyszenie Patria et Lex, które prowadzi w Pabianicach Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, w związku z napływem uchodźców z Ukrainy obejmą ich opieką w pełnym zakresie. Pomoc będzie udzielana na trzech płaszczyznach; prawnej, psychologicznej i materialnej. Zapraszają obywateli Ukrainy w poniedziałki w godz. 9.00 – 14.00 i wtorki w godz. 15.00 – 20.00. Są przygotowane dokumenty do wypełnienia w języku ukraińskim.
Stowarzyszenie rozpoczyna także zbiórkę darów. – Koncentrujemy się na dwóch rodzajach towarów: medycznych i żywności o przedłużonej dacie ważności – mówi Dariusz Wypych. W zakresie artykułów medycznych prosimy mieszkańców powiatu o następujące dary: kołnierze ortopedyczne, szyny usztywnieniowe, strzykawki i igły, wszystkie rodzaje bandaży, wazelina w małych opakowaniach, gaziki ze spirytusem, jodyna, woda utleniona. Zbiórka odbywa się w siedzibie Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (ul. Traugutta 2, środkowa klatka, I piętro) w środy, czwartki i piątki w godzinach 16.30 – 18.30.
➡️ Od soboty, 5.03. CH Echo wraz z PCK na terenie specjalnego punktu w galerii zbiera potrzebne rzeczy i fundusze do puszek dla Ukrainy.
4.03.
➡️W hali sportowej przy ul. Orlej 1 od poniedziałku ruszy tymczasowy centralny magazyn zbiórki darów dla Ukrainy. Zbiórki pomocowe odbywają się w różnych punktach na terenie Pabianic, prowadzą je organizacje pozarządowe, a koordynuje Forum Organizacji Pozarządowych we współpracy z prezydentem miasta. Darów przybywa, dlatego do dyspozycji organizacji pozarządowych miasto przekazało halę przy Orlej na tymczasowy magazyn. Można tam przywozić rzeczy ze zbiórek prowadzonych w organizacjach pozarządowych, szkołach, firmach lub prywatnie (w opisanych kartonach lub workach). Na miejscu będą sortowane i paletowane. Palety rozdysponuje dalej Starostwo Powiatowe, ponieważ – zgodnie z wytycznymi wojewody łódzkiego – koordynuje zbiórki dla potrzebujących odbywające się we wszystkich miastach i gminach powiatu. Do starostwa trafią też palety z darami z innych samorządów.
Magazyn w hali przy Orlej będzie czynny przez najbliższy tydzień od 7 do 11 marca w godz. 14.00 – 19.00. Termin może zostać przedłużony. Zajęcia sportowe organizowane w hali będą tymczasowo odbywać się w innych lokalizacjach.
Rzeczy dla potrzebujących nadal można przynosić do punktu zbiórki w Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Stary Rynek 4. Zgłoszenia: Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach, przewodnicząca Dorota Pędziwiatr, tel. 600 877 640, miejsce zbiórki Cech Rzemiosł Różnych, ul. Stary Rynek 4.
Prosimy o informację o wszystkich prowadzonych zbiórkach na adres e-mail: pomagam.ukrainie@um.pabianice.pl
➡️ Grupa Wolontarystyczna “AGRAFKA”: Potrzebne skarpety i czapki dla walczących w Charkowie i Tarnopolu zbiórka celowana. Pierwszy transport już w środę (9 marca) zatem pełna mobilizacja Pabianic i okolic Możecie przynosić:
✅ męskie skarpety cienkie i grube w kolorze czarnym (rozmiar 40 – 45)
✅ męskie Czapki w kolorze zielonym lub czarnym
więcej informacji TUTAJ.
3.03.
➡️Konstantynowska Akademia Sportu zaprasza wszystkie dzieci z walczącej Ukrainy przebywające w Konstantynowie Łódzkim i okolicach na darmowe zajęcia piłkarskie w naszym klubie. Szczegóły TUTAJ.
2.03.
➡️Kino Helios od 4 marca prezentuje filmy z ukraińskim dubbingiem w ramach bezpłatnych seansów w całej Polsce. Bezpłatne bilety dostępne są tylko w kasach kin. “Pamiętajcie proszę, że mamy ograniczone liczby miejsc w salach, dlatego jeśli masz większą grupę dzieci z Ukrainy, skontaktuj się z kinem bezpośrednio! Tylko potwierdzona rezerwacja mailowa lub telefoniczna gwarantuje wejście na seans, zwłaszcza w przypadku grup zorganizowanych. Bezpłatne wejście przysługuje również opiekunom” informuje kino. Szczegóły: https://www.helios.pl/dzieci_ua
➡️Fundacja Centrum Rampa: “Szanowni Państwo już jutro (03.03.2022) przyjmujemy dwie rodziny z Ukrainy: dwie kobiety oraz 6 dzieci w tym jeden nastolatek”. Jest prośba do mieszkańców o pomoc TUTAJ.
➡️Champion Rowery: “Zaczynamy przyjmować tych biednych ludzi pod nasz dach. Udało nam się stworzyć co prawda nie 50 a 30 miejsc, ale nie chcieliśmy stworzyć „szpitala polowego” tylko zapewnić jak najgodziwsze warunki do życia.” Cały czas prowadzimy zbiórkę funduszy, która będzie przeznaczona na bieżące potrzeby naszych Gości.. https://www.facebook.com/1876967389196377/posts/3556249894601443/
➡️ Kino TOMI: “W porozumieniu z dystrybutorem filmu “Wiki i jej sekret” – firmą Best Film zaplanowaliśmy bezpłatne pokazy 10 marca o godz. 8:45 i 11:00.
Ofertę kierujemy do grup szkolnych a udział jest całkowicie bezpłatny. Przed seansami będziemy prowadzili zbiórkę pieniędzy dla dzieci z Ukrainy.
Warunkiem uczestnictwa jest rezerwacja miejsc, możliwa wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny z nr: 607 190 607.
➡️ Apel firmy 4kom: Kochani, nasz zespół 4kom także rusza ze zbiórką najpotrzebniejszych rzeczy dla osób na granicy i tych, którzy zostali na Ukrainie. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, zwłaszcza na artykuły higieniczne (maści na odparzenia dla dzieci, szczoteczki, pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony) oraz medyczne (w tym tabletki przeciwbólowe i syropy na gorączkę dla dzieci, bandaże, opatrunki, wenflony).
Dary można przynosić do sklepu 4kom, przy ulicy Zamkowej 4, w godzinach 8-16. Zbiórka prowadzona jest do piątku 04.03.2022. W razie potrzeby, zbiórka będzie ponowiona w kolejnych tygodniach.
1.03.
➡️ Centrum Handlowe Tkalnia Pabianice i Polski Czerwony Krzyż ogłaszają zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie
Dary rzeczowe można przekazywać do ochrony Tkalni w godz. 9:00-21:00 – wejście od strony parkingu Tkalni -> wejście przez drzwi do korytarza tuż obok salonu Vision Express -> drzwi ochrony na końcu korytarza. Więcej TUTAJ.
28.02.
WAŻNE- KOORDYNACJA DZIAŁAŃ>>>https://pabianice.tv/skoordynowana-pomoc-dla-ua-potrzebna-tylko-nowa-odziez-co-jeszcze-lista/
➡️ Angażują się pabianiccy harcerze. Dziś w godzinach 15.00-18.00 zbierają dary w harcówce przy hufcu (ul. Konopnickiej 39). Przede wszystkim materiały higieniczne, chemię, środki opatrunkowe, leki.
➡️ Zbiórki organizuje ONR. “Jako polscy narodowi radykałowie mamy pełną świadomość jak skomplikowana jest zarówno historia, jak i obecne stosunki polityczne pomiędzy naszymi narodami. Pomimo to uważamy, że aktualna sytuacja wymaga odłożenia waśni i sporów na dalszy plan, i okazanie solidarności obrońcom Ukrainy, którzy walczą o wolność, być może także naszą”. WIĘCEJ w wydarzeniu. Lista potrzebnych artykułów w zakładce Dyskusja.
➡️Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialny Pabianiczan zbiera m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe, okluzyjne i wentylowe, gaziki jałowe, opaski elastyczne i szyny Kramera. Potrzeby zostały ustalone we współpracy z organizacjami partnerskimi obecnymi na miejscu. Tel. kontaktowy: 728-718-968
27.02.
➡️OSP Markówka wraz z Sklep Czwórka Dobroń ogłasza zbiórkę dla Ukraińskich Przyjaciół, którzy potrzebują produktów pierwszej pomocy.
Rzeczy można dostarczać do :
– Sklepu Czwórka już od dzisiaj w godzinach otwarcia sklepu.
– strażnicy OSP Markówka po wcześniejszym kontakcie. Więcej TUTAJ
➡️Parafia Chrystusa Króla w Pabianicach: “W naszej parafii do środy przynosić możemy paczki z pomocą dla mieszkańców Ukrainy, które , jeżeli będzie to możliwe dostarczone zostaną do Łucka i tamtejszej diecezji. Prosimy aby były to rzeczy długoterminowe, najlepiej takie które sami chcielibyśmy otrzymać takie jak kasze makaron itp. aby były już spakowane w karton.
26.07.
Na liście znajdują się: opaski zaciskowe, gazy, bandaże, kompresy, plastry, środki i opatrunki hemostatyczne, kwas acetylosalicylowy, środki odkażające, tabletki do oczyszczania wody, śpiwory, koce termiczne, folie NRC, odzież termiczna, ogrzewacze na dłonie i stopy, termofory, nakolanniki, nałokietniki, termosy (10 i 20-litrowe), suchary, jod, latarki, baterie do radiostacji Motorola”.
Wszystkie w/w rzeczy można przynosić do Urzędu Miejskiego już od poniedziałku, w godz. 8.00-20.00.
➡️ OSP w Pawlikowicach: Osoby chętne udzieleniu pomocy w ramach obecnej sytuacji na Ukrainie mogą przynosić potrzebne artykuły na zbiórkę do Gminnego Domu Kultury w Bychlewie (Bychlew 107B). Zbiórka startuje o godzinie 9.00 w niedzielę (27.02.).
➡️ Gmina Pabianice zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które mogą przyjąć uchodźców z Ukrainy, a także zaoferować im możliwość zatrudnienia o przesłanie informacji na adres gmina@pabianice.gmina.pl
W treści wiadomości trzeba opisanie formę pomocy.
➡️ Ochotnicza Straż Pożarna w Dobroniu wraz z Dobronianką ogłosiła zbiórkę dla Ukraińskich Przyjaciół, którzy potrzebują produktów pierwszej pomocy. Co jest potrzebne oraz gdzie dostarczyć dary, przeczytasz TUTAJ.
➡️ Pilny komunikat Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach: Potrzebna Wasza pomoc na jutro
Jutro wieczorem wyjeżdża transport po ludzi z Ukrainy. Nie chcemy, by samochód jechał pusty.
Kto może dostarczyć do jutra termosy, koce, żywność dla dzieci, pieluchy. Post TUTAJ.
➡️ Decyzję o włączeniu się w akcję humanitarną i pomoc dla uchodźców z Ukrainy podjął zarząd OSP Wola Zaradzyńska Od poniedziałku 28.02. do piątku 4.03. między godziną 17.00 a 19.00 w naszej Osp Wola Zaradzyńska ul. Hubala 51 potrwa zbiórka rzeczy, żywności tzw. suchej (konserwy, słodycze, makarony, środki medyczne -bez leków, ubrania, buty-nowe, koce, kołdry). Więcej TUTAJ.
➡️ Zbiórkę organizują jutro (niedziela 27.02.) druhowie z OSP Kazimierz.
25.02.
➡️ Potrzebne są:
– koce termiczne, śpiwory, pościel, materace (w opakowaniach),
– ubrania, płaszcze przeciwdeszczowe, bieliznę damską, męską i dziecięcą,
– środki czystości, pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, ręczniki, szczotki i szczoteczki, ręczniki papierowe,
– talerze, sztućce, najlepiej biodegradowalne, silikonowe lub plastikowe,
– maseczki, środki antyseptyczne,
– woda butelkowana,
– dania gotowe i w puszkach, makarony, suszone owoce, batony energetyczne, płatki śniadaniowe,
– zapałki, baterie, latarki, świece,
– zestawy wyposażenia medycznego.
Miejsce zbiórki Cech Rzemiosł Różnych w Pabianicach, ul. Stary Rynek 4, Pabianice, od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15.
Potrzebne są także osoby, które mogą pomóc prawnie i psychologicznie, miejsca noclegowe i kwatery.
➡️ Władze Powiatu Pabianickiego zwróciły się do mieszkańców o pomoc humanitarną i finansową dla uchodźców. Zbiórka darów rozpoczyna się od poniedziałku 28.02.
Punkt zbiórki rzeczowej i żywnościowej znajduje się w Pabianicach (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza) ul. Sejmowa 2, czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 18.00
Zbierane są:
koce termiczne, śpiwory, pościel, materace w opakowaniach, ubrania, płaszcze przeciwdeszczowe, bieliznę damską, męską i dziecięcą, środki czystości, pieluchy dla dzieci i dorosłych, podpaski, ręczniki, szczotki i szczoteczki, ręczniki papierowe, talerze, sztućce, najlepiej biodegradowalne, silikonowe lub plastikowe, maseczki, środki antyseptyczne, zestawy wyposażenia medycznego, wodę butelkowaną, dania gotowe, puszki, makarony, suszone owoce, batony energetyczne, płatki śniadaniowe z długim terminem ważności, zapałki, baterie, latarki, świece.
Telefony dla osób chętnych do przyjęcia uchodźców z Ukrainy: 42 225 40 25, w godzinach od 8.00 do 15.00.
➡️ Wpłat środków finansowych można dokonać elektronicznie:
Polska Agencja Humanitarna siepomaga.pl/pah-ukraina
Caritas Polska caritas.pl/ukraina
Carotas Łódź: caritas.lodz.pl/zbiorki/pomoc-zywnosciowa-dla-uchodzcow
Polski Czerwony Krzyż pck.pl/na-pomoc-ukrainie
Fundacja Wolność i Demokracja wid.org.pl/ukrainapomoc
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pcpm.org.pl
O organizowanej przez Lewicę zbiórce środków ochrony i pierwszej pomocy pisaliśmy TUTAJ. W poniedziałek można przynosić potrzebne rzeczy.
Wojewoda – samorządy lokalne
W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wojewoda odbył rozmowy prezydentami: Łodzi, Skierniewic i Piotrkowa Trybunalskiego, jest również w stałym kontakcie z przedstawicielami władz jednostek samorządu terytorialnego.
Jak czytamy w komunikacie, wszyscy samorządowcy w naszym województwie solidaryzują się z obywatelami Ukrainy. Angażują się i oferują pomoc także przedstawiciele kościołów oraz organizacji społecznych. Wszystkie służby podległe wojewodzie łódzkiemu na czele z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego realizują przygotowany, kompleksowy plan działania na wypadek przyjmowania uchodźców Ukrainy. “W pierwszej kolejności będziemy korzystali ze zgromadzonych przez administrację zespoloną zasobów lokalowych. Będziemy koordynować i weryfikować wszelką pomoc oferowaną obywatelom Ukrainy”.