FAKTY

Jak pracuje teraz nasz szpital?

Poradnie specjalistyczne przyjmują pacjentów. Ograniczenia w operacjach.

Obecnie z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem u personelu nie działa położnictwo. Ginekologia funkcjonuje, ale w ograniczonym (jak zresztą i inne tzw. operacyjne oddziały zakresie).

Wstrzymane zostały operacje planowe na wszystkich oddziałach, dlatego chorzy oczekujący na zabiegi nie są przyjmowani – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. techniczno-administracyjnych w PCM.

“Zaoszczędzony” w ten sposób personel wykorzystywany jest na epidemicznych odcinkach. Przypomnijmy, że w październiku, niemalże z dnia na dzień, musiał powstać tzw. oddział covidowy. Pacjenci są stąd kierowani na oddziały specjalistyczne, tzw. drugiego stopnia zabezpieczenia. Obecnie ponad 40 łóżek jest zajętych. Jak informuje Adam Marczak, żaden z 20 respiratorów nie jest na tę chwilę używany. Trzy wczoraj “wyemigrowały” do szpitala Biegańskiego w Łodzi (chodzi o aparaturę otrzymaną niedawno z Agencji Rezerw Materiałowych).

Drugi oddział covidowy poniekąd samoistnie wyewoluował z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Przebywają tu w większości niedołężni seniorzy. Rozpanoszył się tu koronawirus.

Szpitalna rehabilitacja (dwa oddziały działały, gdzie teraz jest oddział covidowy) aktualnie fukcjonuje jedynie w postaci wizyt fizjoterapeutów w domach pacjentów.

SOR działa. Lekarze są gotowi do przeprowadzania nagłych operacji.

Powtarzam, wstrzymane są jedynie zabiegi planowe – przypomina dyr. Adam Marczak.

Pacjenci mogą cały czas korzystać z poradni specjalistycznych (stomatologia – tylko “ostre” stany)

Nasi medycy o swoich przemęczeniu i przerażeniu opowiedziali niedawno dziennikarzowi TNV24.pl TUTAJ

Tagi: