FAKTY KRUCHTA

Jakie kary spotkają księdza za nieposłuszeństwo?

Wygląda na to, że odważna decyzja ks. Brachy nie pozostanie bez konsekwencji. Sprawą zajmuje się już policja i kuria.

Dziś rano napisaliśmy, że ksiądz utworzył park cmentarny, by ominąć zakaz premiera. Chodzi o ks. Stanisława Brachę, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, wicedziekana dekanatu pabianickiego.

Funkcjonariuszom nie udało się sprawadzić duchownego na ziemię. Od pokom. Ilony Sidorko z pabianickiej KPP usłyszeliśmy, że ksiądz jako administrator cmentarza może się spodziewać postępowania karnego za złamanie przepisów o COVID- 19. Policja już powiadomiła Sanepid, który jest władny ze swej strony ukarać kapłana finansowo. Ale nie tylko takie nieprzyjemności przed niepokornym duszpasterzem…

Wyczyn księdza nabiera rozgłosu  i kuria raczej nie przymknie na to oka. Tym bardziej, że wczoraj na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej został opublikowany komunikat.

Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki,  poprosił księży proboszczów oraz administratorów cmentarzy o podporządkowanie się nowym obostrzeniom ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego.

– To z jednej strony akt obywatelskiego niesposłuszeństwa – z drugiej kapłańskiego. Warto podkreślić, że księża ślubują posłuszeństwo biskupowi – usłyszeliśmy od jednego z duchownych.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przełożeni starają się przywołać do porządku proboszcza. Ze strony arcybiskupa może spotkać go nagana czy braterskie upomnienie. W ostrej opcji – odesłanie na proboszczowską emeryturę.

Kościelne regulacje to jedno, natomiast problemy ze skutecznym egzekwowaniem cmentarnego lockdownu mogą pojawić się przez nieprecyzyjne zapisy wydanego wczoraj rozporządzenia Rady Ministrów, wprowadzającego zakaz wstępu na teren nekropolii. Zostały one określone ogólnie jako “cmentarze”, nie wskazując przy tym żadnych szczegółów, chociażby doprecyzowania czy chodzi również o nekropolie podporządkowane parafiom.

Ponadto, warto zauważyć, że jak dotychczas ustawodawca nie sformułował oficjalnej definicji pojęcia cmentarza – brak jest jej również w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Wzorem sytuacji, w których obywatele wygrywali w sądach kwestionując nakaz zakładania maseczek, podobnie może być przy zakazie wstępu na cmentarze. Społeczny opór jest prawdopodobny, tym bardziej, że już jutro Wszystkich Świętych, szczególny dzień dla wszystkich Polaków.

 

Proboszcz utworzył park cmentarny, by ominąć zakaz premiera