FAKTY

Jakość powietrza pogarsza się drastycznie. To skutek niskich temperatur i palenia byle czym

Mieszkańcy zaczęli palić w piecach na potęgę. Problemem dla środowiska jest spalanie śmieci, w tym mnóstwa tworzyw sztucznych, używanie węgla czy miału najgorszej jakości.

Przekraczanie w Pabianicach norm smogowych jest, niestety, na porządku dziennym. Na zdjęciu głównym alarmujące stany z końca ub. tygodnia. TUTAJ możesz sprawdzać stan powietrza.

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, kiedy stan powietrza jest zły “osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego”. Z jakimi zagrożeniami wiąże się kiepski stan powietrza? Wdychanie pyłów może powodować m.in.:

• przedwczesną śmierć osób z chorobami serca bądź płuc
• nieregularną pracę serca, ataki serca
• pogorszenie funkcji płuc np. trudności z oddychaniem, zadyszka
• podrażnienie dróg oddechowych, kaszel
• nasilenie objawów astmy

Pabianicka Straż Miejska czeka na zgłoszenia dotyczące trucicieli z przydomowych kotłowni (telefon: 986; (42) 225-46-60; SMS interwencyjny: 502-563-921). SM wymierza kary także tym, którzy używają m.in. wilgotnego opału (CZYTAJ TUTAJ). Dlaczego? Bo Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął „uchwałę antysmogową”, która wprowadza m.in. zakaz używania paliw najgorszej jakości – miału węglowego i biomasy o wilgotności powyżej 20% (CZYTAJ TUTAJ).

Już na początku 2017 przedstawiliśmy analizę problemu. W artykule “Walka ze smogiem to za mało” można przeczytać: m.in.:

Smrodliwy dym palonych śmieci jakiś czas temu wydobywał się z całkiem zadbanego i bogatego domu niedaleko miejsca, w którym mieszkam. Do niedawna na moje osiedle regularnie przyjeżdżali ludzie z dzielnicy willowej, żeby wyrzucać śmieci do spółdzielczych kontenerów, tak aby oszczędzić na wywózce (do czasu, aż koszy nie zamknięto w pergolach), a kupienie taniej „beemki” na prezent dla dzieciaka wlicza się w kanon zachowań „nowej klasy średniej”. Funkcjonowanie „po taniości” nie jest zatem spowodowane tylko biedą, ale czasem także zwyczajnym cwaniactwem i kulturowym przyzwyczajeniem do bylejakości.

Nasza rzeczywistość działa zatem tak, że biednym oferuje konserwowanie biedy, a bogatym życie jak najtańszym kosztem i kumulację zysków. Rządzący, w strachu przed naruszaniem tego status quo, pudrują tandetę jaka nas otacza, a reagują tylko wtedy, kiedy sprawa jest tak społecznie nabrzmiała, że nie ma innego wyjścia. Tylko w tym przypadku chyba mniej trzeba zająć się smogiem, a bardziej zwyczajnym podnoszeniem standardów życia w naszym kraju nad Wisłą i Odrą. Problem smogowy sam się wtedy rozwiąże.

CZYTAJ TUTAJ CAŁY TEKST

Nasze wybrane teksty o zagrożeniu smogiem:

Smog bardzo groźny w najbliższych dniach
Smog nad miastem. Umieramy oddychając
Sieradz bierze oddech, pabianiczanie skazani na smog
Śmiertelne powietrze – brak porozumienia i działań
Powietrze “tylko” złe
Smog nie opuszcza Pabianic
Najlepiej nie oddychać

A tu przeczytacie o podejściach do walki z zanieczyszczeniem powietrza:

Piece do wymiany
Nowe logo i antysmogowy plakat
Straż Miejska skontroluje powietrze z powietrza
Są pieniądze na walkę ze smogiem
Będą ogromne kary za zanieczyszczenie, jeśli nie…
Smog: reakcja prezydenta
Dopłata do wymiany pieca węglowego
Smog zbiera śmiertelne żniwo. Jest ratunek, ale…
Smog nad miastem. Komunikacja za darmo
Oczyszczacze powietrza dla przedszkolaków
Prawie 21 mln dla miejskiej ciepłowni
Będzie mniej kopciuchów


Jeden komentarz do “Jakość powietrza pogarsza się drastycznie. To skutek niskich temperatur i palenia byle czym

  1. co daje ze wszyscy sa niby za kiedy paru kopci w piecjach takie śmieci ze codziennie strach tam isc czy przejechac
    moze wpisac pare adresów i cos wreszcie zacznie się dziać
    dlaczego jak w innych krajach straz miejska nie chodzi po domach i sprawdza czystosc spalin, odpowiedz jest prosta grozi to klęska wyborcza w nablizszych wyborach

Comments are closed.