Ogłoszono przetarg na przebudowę Starego Rynku. Ratusz chce podpisać umowę z wykonawcą w połowie maja. Od tego momentu będzie miał on 1,5 roku na zrealizowanie zadania, w tym 6 miesięcy na usunięcie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe.
Inwestycja będzie prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że na podstawie przygotowanej wcześniej koncepcji i Programu Funkcjonalno-Użytkowego wykonawca opracuje szczegółowe projekty i wykona roboty budowlano-instalacyjne. Najważniejsza część zamówienia obejmuje plac Starego Rynku z drogą zachodnią, południową i wschodnią. Będzie ona robiona w pierwszej kolejności i sfinansowana z promesy inwestycyjnej przyznanej miastu w ramach programu „Polski Ład” (4,5 mln zł plus 500 tys. zł wkładu własnego).
Zamówienie obejmuje też opracowanie dokumentacji dwóch dodatkowych terenów: przy pomniku Niepodległości i kościele św. Mateusza, ażeby inwestycję można było kontynuować. Chodzi o połączenie Starego Rynku, przyległych ulic oraz obszaru na północ i zachód od kościoła św. Mateusza w jedną spójnie zagospodarowaną przestrzeń.
Oferty w przetargu można składać do 13 kwietnia. Wspomniana główna część inwestycji, czyli płyta rynku z przyległościami, powinna być zakończona pod koniec 2023 r.
Przebudowa Starego Rynku to długo wyczekiwana inwestycja. Ma zmienić betonowy plac w zielone miejsce do wypoczynku, chętnie odwiedzane przez mieszkańców, gdzie będą organizowane małe wydarzenia kulturalne. W planach m.in. dużo zieleni, dodatkowe nasadzenia wysokiej i niskiej roślinności, wymiana nawierzchni z wykorzystaniem granitowej kostki z Zamkowej, miejsce na ruchomą scenę, fontannę, ławki i inne elementy małej architektury, część pod gastronomię i handel okazjonalny, dodatkowe oświetlenie.
Wstępną koncepcję Starego Rynku urzędnicy przedstawili w połowie lutego Jednocześnie ratusz zaprosił mieszkańców do wniesienia swoich uwagi. Ci chcą przede wszystkim więcej zieleni. Upomnieli się m.in. o stojaki na rowery, WiFi, udogodnienia dla mam z dziećmi i seniorów, a także wodopoje dla zwierząt. Więcej o zgłoszonych rozwiązaniach TUTAJ.
– Zgłoszono dużo ciekawych pomysłów. Ponieważ inwestycja będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, będziemy brać je pod uwagę na etapie szczegółowych projektów, które przygotuje wykonawca inwestycji – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.
Już wiadomo, że nie będzie zielonego muralu na bazie pomnika reliktu PRL. Taki manewr zasłoniłby pnączami obecną treść, a przy okazji można by było zaoszczędzić na rozbiórce.
Ratusz tłumaczy, że “wojewoda nałożył obowiązek usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej Pabianic, opierając się m.in. na opinii Instytutu Pamięci Narodowej, która nie pozostawiła wątpliwości w tym zakresie”.
Urządzamy Stary Rynek. Wieże kwiatowe, roślinny mural i inne pomysły pabianiczan