FAKTY

Jest wyrok w procesie szefowych przedszkola

W Sądzie Okręgowym w Łodzi zapadł wyrok w sprawie dyrektorki i wicedyrektorki Przedszkola Miejskiego im. Misia Uszatka w Pabianicach – poinformowało wczoraj Radio Łódź. W latach 2009-14 wspólnie z księgową miały wyprowadzić z budżetu placówki blisko 1,5 mln złotych, m.in. nie płacąc składek ZUS za pracowników.  Mają wpłacić do kasy miejskiej łącznie blisko 400 tys. zł. Dostały też kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Proces rozpoczął i skończył się tego samego dnia – strony porozumiały się co do wysokości kary, a oskarżone przyznały się do winy. Panie przekroczyły swoje uprawnienia, a w dokumentach poświadczały nieprawdę.

Sędzia Tomasz Krawczyk uznał jednak, że prokuratura zbyt ulgowo potraktowała oskarżone i podwyższył im kary. Zofię K. i Renatę Ł. skazał odpowiednio na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, a w okresie próby zobowiązał je do meldowania o jej przebiegu co trzy miesiące. Obie oskarżone mają zapłacić grzywny oraz zwrócić przywłaszczone pieniądze.

Na rzecz gminy Pabianice mają uiścić kwoty: Zofia K. 307 tys. zł, a Renaty Ł. 73 tys. zł, w terminie trzech lat od uprawomocnienia się wyroku – mówił sędzia Krawczyk.

Oskarżone nie mogą też zajmować stanowisk kierowniczych w placówkach oświatowych – Zofia K przez pięć lat, Renata Ł. przez trzy lata.

Agnieszka S., księgowa przedszkola, została już skazana w osobnym procesie. Ona także ma naprawić szkodę i zwrócić prowadzącej przedszkole gminie skradzione pieniądze (1,2 mln zł).

(Źródło: Radio Łódź)

Niżej materiał filmowy z sali rozpraw TVP3 Łódź: