KOMUNIKACJA

Jeszcze jest szansa rządowe pieniądze na Piaskową, Warszawską i Gruntową [AKTUALIZACJA]

Niedawno bój o rozwój infrastruktury drogowej zakończył się porażką, potem ratusz odpuścił walkę. Czy ostatnio złożony wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony? 

20 maja poinformowaliśmy, że nie dostaniemy pieniędzy na drogi. Środki z nowego funduszu drogowego zapowiadał premier na spotkaniu w Łodzi w lipcu ub. roku (CZYTAJ TUTAJ).

Napisaliśmy wtedy, że zjechali na nie samorządowcy z regionu, ale zabrakło prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza. Jego rzeczniczka Aneta Klimek odpowiedziała wtedy: – Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Łodzi odbyła się w ramach objazdu i spotkań polityków partii rządzącej z działaczami samorządowymi i wyborcami tej partii. Prezydent Grzegorz Mackiewicz dba o rozwój Pabianic, a nie o wizerunek rządzącej partii politycznej. 

Miesiąc wcześniej (maj 2018) zmartwiliśmy się, gdyż rząd nie uwzględnił wniosku miasta o dofinansowanie do ul. Piaskowej

Nie ma wniosku bez inicjatywy

17 kwietnia 2018 opublikowaliśmy wywiad z senatorem Maciejem Łuczakiem. W odpowiedzi na pytanie dotyczące dróg parlamentarzysta powiedział: – Prezydent musi wyjść z inicjatywą – choćby po to, aby miasto złożyło niezbędne wnioski o dofinansowanie. Powinien współpracować z rządem, żeby była możliwość poprawienia warunków życia mieszkańców. Mam nadzieję, że pan prezydent zmieni swoją postawę – moje drzwi są otwarte dla wszystkich, którzy chcą współdziałać dla dobra Pabianic.

CAŁY WYWIAD TUTAJ 

Z odpowiedzi, jaką dziś przesłał nam Łódzki Urząd Wojewódzki wynika, że informacja ŁUW z 20 maja, na jakiej się oparliśmy, dotyczy naboru wniosków złożonych we wrześniu 2018 r., w którym Miasto Pabianice nie złożyło wniosku o dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019”. Upraszczając: nie dostaliśmy pieniędzy w drugim rozdaniu, gdyż miasto o nie nie wystąpiło. Z jednej z szans zatem nie skorzystano.

[AKTUALIZACJA, 3.06.2019] Odpowiedź rzeczniczki Urzędu Miejskiego Anety Klimek: “Miasto złożyło wnioski do trzech rządowych programów wsparcia lokalnych inwestycji drogowych (w 2016, 2018 i 2019 r.) na zadania, które spełniały kryteria kwalifikacyjne. W 2016 r. wnioskowaliśmy w ramach wieloletniego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Ze względu na to, że zadanie nie otrzymało dofinansowania, nie zostało zgłoszone ponownie do tego samego programu w 2018 r. W zamian za to w 2018 r. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy ul. Piaskowej do „Rządowego Program na Rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej”, gdzie kryteria wyboru były bardziej korzystne. W 2019 r. został złożony wniosek do nowo powstałego Funduszu Dróg Samorządowych”.

Oby teraz się udało

Już w tym roku podaliśmy następującą informację o kolejnym rozdaniu pieniędzy: „Prawie 240 milionów na drogi w województwie. Skapnie coś dla Pabianic?”. Prezydent poinformował, że jeśli będzie taka możliwość, wystąpi o dofinansowanie ulicy Gruntowej, Piaskowej i Warszawskiej, bo na te ulice posiadamy kompletną dokumentację. Tak też się stało – CZYTAJ TUTAJ.

13 marca ogłoszony został I nabór wniosków o dofinansowanie zadań jednorocznych na rok 2019 i wieloletnich z Funduszu Dróg Samorządowych, w którym Pabianice złożyły wnioski o dofinansowanie.

– W chwili obecnej trwa ocena merytoryczna – poinformował nas dziś Łódzki Urząd Wojewódzki.