KOMUNIKACJA

Jeździmy rowerem publicznym

Pierwsi mieszkańcy wypożyczyli jednoślady.

Rowery publiczne stoją już na wszystkich stacjach w Pabianicach. Łącznie w naszym mieście znajduje się 14 stacji oferujących 122 rowery:

• 5 stacji na 10 rowerów: Dworzec PKP, św. Jana/Partyzancka, Kilińskiego/Zamkowa, Grota Roweckiego/Nawrockiego, Moniuszki/Śniadeckiego,

• 9 stacji na 8 rowerów: JPII/szpital, Wyszyńskiego/Moniuszki, Zamkowa/Zielona, Roweckiego/hala sportowa, Jankego/Nawrockiego, 20 Stycznia/kościół, Stary Rynek, Warszawska/Nawrockiego, Warszawska/Duży Skręt.

TUTAJ pobierzesz mapkę.

Rower przeznaczony jest dla osób o wzroście od 150 do 195 cm. Waga rowerzysty nie może przekraczać 120 kg, a jego bagaż 5 kg.

Jak wypożyczyć?

Żeby wypożyczyć rower, trzeba zarejestrować się w systemie. Można to zrobić na stronie internetowej rowerowelodzkie.pl, w aplikacji mobilnej „Rowerowe Łódzkie” lub dzwoniąc do centrum kontaktu tel. (42) 214 40 00. Niezbędna jest opłata aktywacyjna  w wysokości 20 złotych (z tej kwoty będą pobierane opłaty za przyszłe wypożyczenia) i potwierdzenie rejestracji poprzez link aktywacyjny (szczegółowe instrukcje znajdziecie także na totemach).

Rower można wypożyczyć na trzy sposoby – za pomocą aplikacji mobilnej, sparowanej karty RFID lub poprzez kontakt z infolinią. Wypożyczając rower poprzez aplikację Rowerowe Łódzkie wystarczy zeskanować kod QR na rowerze lub wpisać jego numer i kliknąć „WYPOŻYCZ”. Za pomocą karty RFID – należy ją przyłożyć do czytnika w tylnej części roweru. Zamek O-Lock zostanie odblokowany.

Aby zakończyć wypożyczenie należy ręcznie zablokować zamek O-Lock.

Dzięki zastosowaniu rowerów IV generacji jednoślady można oddawać za dodatkową opłatą na terenie poszczególnych miast również poza stacjami rowerowymi. Z oddanego w ten sposób jednośladu mogą korzystać kolejni użytkownicy.

Opłaty i kary

• opłata inicjalna to 20 zł (dokonywana przy rejestracji konta)
• minimalna kwota uprawniająca do wypożyczenia roweru – 10 zł (jeśli z konta “zejdzie” więcej niż 10 złotych, trzeba będzie je doładować)
• pierwsze 20 minut jazdy rowerem będzie bezpłatne. Godzina jazdy w Pabianicach kosztować ma 1 zł, druga 3 zł, a kolejne 5 zł
• pozostawienie roweru poza stacją – 5 zł
• pozostawienie roweru poza strefą funkcjonowania roweru – 200 zł
• opłata za przekroczenie 12-godzinnego czasu wypożyczenia – 200 zł
• kradzież, utrata bądź zniszczenie roweru – 2200 zł.

Jednośladem na dworzec

Pabianicki rower publiczny to część wojewódzkiego projektu “Rowerowe Łódzkie” realizowanego przez Urząd Marszałkowski. To pierwsza w Polsce inicjatywa zakładająca połączenie roweru z pociągiem.

– Chodzi o to, by z różnych punktów w mieście można było swobodnie dojechać na dworzec, tam zostawić rower, wsiąść do pociągu, a następnie przesiąść się znów na jednoślad – tłumaczy marszałek Witold Stępień.

System Rowerowe Łódzkie obejmie swym zasięgiem Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Łódź, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńską Wolę i Zgierz.

Historia

Nasz portal pabianice.tv w lutym 2017 roku jako pierwszy poinformował o projekcie i rozpoczętych rozmowach z samorządami (CZYTAJ TUTAJ).

Oto nasze pozostałe teksty na temat roweru publicznego:

Kiedy rower publiczny?
Pabianice w projekcie Rowerowe Łódzkie
Rower publiczny już w wakacje
Na dwóch kółkach po regionie
Coraz bliżej roweru publicznego
Rower publiczny droższy i spóźniony
Rowerem publicznym pojedziemy do lokali wyborczych
Na miejskim rowerze powitamy zimę, bo będzie całoroczny
Stacje gotowe, ale gdzie obiecane miejskie rowery?


3 komentarze do “Jeździmy rowerem publicznym

  1. ja rozumiem, że rower jest całoroczny, ale czy stan naszych ulic i chodnikow będzie odpowiedni do jazdy rowerem? strach się bać

  2. A co w przypadku, kiedy… na drodze złapiemy gumę? Czy wówczas nie zostaną naliczone kary za zniszczenie roweru? Albo, w przypadku grubszej awarii, w dodatku za “porzucenie” sprzętu? Hm?

    1. Wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z operatorem na infolinię (numer na każdym rowerze)

Comments are closed.