ROZRYWKA

Julka: Dopiero co wyjechałeś, a ja już za Tobą tęsknię

Biuro Senatora Macieja Łuczaka współorganizowało 4. edycję konkursu „List do Taty”, który co dwa lata (od 2011 roku) przeprowadza Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP praz Inicjatywa Tato.Net.

Konkurs jest adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych. Zadaniem dzieci jest napisanie pracy na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata? Organizatorami są biura tych senatorów, którzy zadeklarują przeprowadzenie go w swoich okręgach wyborczych.

Spośród powiatów z okręgu naszego senatora udział wzięło 6 szkół* – 33 uczniów napisało list. Oceniało je jury w składzie: Maciej Łuczak – przewodniczący, Małgorzata Grzesiak-Cieślak (dyrektor biura senatora) oraz Kinga Majda (pracownik biura senatora). Po naradach wybrali trzy najlepsze prace i wyróżnili pozostałe (wszyscy uczestnicy etapu okręgowego otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Łuczaka).

I miejsce – Julia Staszek (Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Bychlewie)
II miejsce – Kajetan Marciniak (Szkoła Podstawowa nr 1 z Klasami Integracyjnymi w Pabianicach)
III miejsce – Anna Raczyńska (Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Szydłowie)

Uroczysty finał konkursu odbył się kilka dni temu w Senacie. Wzięli w nim udział laureaci pierwszych miejsc z danych okręgów. Zwycięskie listy były odczytywane przez aktora Radosława Pazurę. Julka załapała się nawet na pamiątkową fotografię (zdjęcie obok). To nie koniec wrażeń i atrakcji – po gali dzieci wraz ze swoimi opiekunami zwiedziły Senat i Sejm, zjadły obiad w restauracji sejmowej, a także wybrały się do Centrum Nauki Kopernik.

Celem „Listu do Taty” jest propagowanie idei świadomego i dojrzałego ojcostwa, pokazanie przykładów dobrego godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową ojców oraz zwrócenie uwagi na ich niezastąpioną rolę w rozwoju dziecka. Nie są to tylko formułki z regulaminu – szkoły, które zadeklarowały swój udział, przeprowadziły także lekcje pod hasłem „Rola ojca w życiu dziecka i w rodzinie”.

Oprócz senatorów, Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, organizatorem konkursu jest również Inicjatywa Tato.Net Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, a partnerem Rzecznik Praw Dziecka. Kolejna edycja za dwa lata.

Przeczytajcie zwycięski list Julii Staszek:

Witaj Tato! Mam nadzieję, że lot upłynął Ci bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Dopiero co wyjechałeś, a ja już za Tobą tęsknię. Wiem, że Twoja praca jest bardzo ważna i ten wyjazd był konieczny. Jesteś inżynierem i dzięki Twojemu zaangażowaniu wielu ludzi czuje się bezpiecznie w swoich miastach. Co ważniejsze czują się pewnie we własnych domach. Jeździsz po całym świecie i wymyślasz wiele przydatnych i niezbędnych do życia rzeczy.

Jesteś jednak moim Tatą i chciałabym żebyś znalazł więcej czasu dla mnie. Bardzo lubię kiedy jeździsz ze mną i z mamą na wycieczki rowerowe, kiedy bawimy się z naszym psem oraz wspólne wypady na basen. Wiele radości sprawiają mi nasze wyjścia do kina i rodzinne oglądanie filmów. Kiedy jest mi smutno i źle zawsze jesteś blisko. Dziękuję Ci, że pozwalasz realizować mi moje pasje. Wiesz najlepiej jak bardzo kocham konie i jazdę na nich. Zawsze mnie wspierasz i motywujesz do pracy, nawet gdy nie mam już sił. Jesteś najlepszym Tatą na świecie. Bardzo Cię kocham. Z niecierpliwością czekam na Twój powrót. Twoja Julcia. PS. Liczę na jakiś drobny prezencik od Ciebie :)

* Szkoła Podstawowa w Widawie, Szkoła Podstawowa nr 1 z Klasami Integracyjnymi w Pabianicach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. G. Piramowicza w Pabianicach, Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Szydłowie, Szkoła Podstawowa im. J. Kasińskiego w Białej, Szkoła Podstawowa im. K, Makuszyńskiego w Bychlewie.