FAKTY

Jutro na pabianickich rynkach będzie można kupić kwiaty

Jest pomoc dla branży kwiaciarskiej. Wsparcie zaoferował rząd i samorząd.

Dziś napisaliśmy o rozpaczy hodowców i sprzedawców kwiatów. Pabianiczanie okazali się wrażliwi i solidarni. Choć nie mogą ozdobić teraz grobów, podjeżdżali pod nekropolie i kupowali rośliny cięte oraz w doniczkach. W internecie pojawił się apel treści: “Jutro pokażmy Solidarność z ludźmi handlującymi pod cmentarzami. Kupmy znicze i kwiaty. Postawmy je pod pomnikiem na Starym Rynku”. Z kolei Ewelina Wasielewska na FB napisała: “Właśnie premier ogłosił ze cmentarze od soboty do poniedziałku będą zamknięte. Oznacza to dla nas ogromne straty i tragedie. Bardzo proszę o wsparcie wszystkich znajomych. Nie tylko moich rodziców, ale i innych właścicieli gospodarstw ogrodniczych. Nowa Gadka, ul. Akacjowa 127, 509 402 379″.

Kilka godzin temu na profilu FB premiera Mateusza Morawieckiego pojawił się komunikat:” Uwaga, to bardzo ważne.  Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje:

  • Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.
  • Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.
    Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię”.

Zareagował też miejski samorząd. Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Rąkowski napisał:
“W tym momencie każde wsparcie się liczy. Dlatego bezpłatnie, na cały weekend, udostępniamy handlarzom zniczy i kwiatów miejskie targowiska (duży rynek oraz rynek na Bugaju). Postarajcie się kupić choć jedną rzecz. Pokazaliście nie raz, że potraficie pomagać. Proszę, pokażcie raz jeszcze”.