FAKTY

Już można odwiedzać niezwykły ogród [ZDJĘCIA]

Wczoraj uroczyście otwarty został Aflopark. To gratka dla miłośników natury. Za wstęp trzeba zapłacić 5 zł. 

Można odwiedzać już pierwszą część kompleksu dwóch, prywatnych parków Andrzeja Furmana. Liczący ok. 8 tys. m.kw. teren znajduje się w Ksawerowie przy ul. Widzewskiej. Drugi, znacznie większy, który znajduje się po stronie Pabianic, będzie otwarty na jesień.  Na jego terenie, prócz mnóstwa kolorowych kwiatów, zobaczymy m.in. oczko wodne, skrzynie z ziołami, owocowe drzewa i zajrzymy do … wąwozu.

Już teraz prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz wręczył gospodarzowi katalpę przewiązana wstęgami w barwach miasta. W gronie gości był także wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski, starosta Krzysztof Habura, ks. prałat Jan Szuba, były wicepremier Janusz Tomaszewski. Przybyli sąsiedzi, szkółkarze i wszyscy, którzy przycznili się do powstania ogrodu.

Obie inwestycje mają szansę sprawdzić się jako odskocznia dla gości Zielonego Expo, które odbędzie się w Łodzi za 4 lata, jednocześnie promując Pabianice i Ksawerów.

Właściciel “Afloparku” Andrzej Furman nie ukrywa, że zagospodarowanie terenu po byłym gospodarstwie ogrodniczo-rolnym to spełnienie jego marzeń, na co przyszedł czas na emeryturze to tuż obok domu, w którym sie wychował.  Kiedyś rosły tu buraki i okazałe jabłonie. Obecnie m.in. liliowce, powojniki, hortensje i różane krzewy.

Tych ostatnich jest ponad 3300 sztuk w blisko 160 odmianach. Kwitną na kilkunastu rabatach. Dba o nie ogrodnik i architekt krajobrazu Łukasz Tarapacz.

Trzeba przyznać, że całość bardziej kwietnego ogrodu niż parku przedstawia się efektowanie. W delektowaniu się natura przeszkadzać może tylko hałas dobiegający z drogi wojewódzkiej 482.

Park będzie dostępny dla zwiedzających w sobotę i niedzielę, w godzinach od 10:00-17:00. Nie należy przychodzić ze zwierzętami.

Cena biletu normalnego 10 zł, dla mieszkańców Pabianic i Ksawerowa – 5 zł. Bilety można zakupić w kasie biletowej naprzeciwko parku.