KOMUNIKACJA

Już w maju wielki remont na stacji PKP. Pociągi pojadą po jednym torze

Prace potrwają do końca 2020 roku. Będą przejścia podziemne, wiaty i windy. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą pierwszy etap rewitalizacji trasy Zduńska Wola – Łódź Kaliska. W czerwcu br. na trasie Zduńska Wola – Łask pociągi będą kursowały dwoma torami dostosowanymi do prędkości 120 km/h. W czerwcu zostanie oddany również drugi peron na stacji w Zduńskiej Woli.

Już w maju mają rozpocząć się prace na stacji w Pabianicach oraz odcinku Pabianice – Lublinek, a w czerwcu na odcinku Dobroń – Łask. W ostatniej fazie projektu planuje się prace na szlaku Łódź Kaliska – Lublinek oraz Pabianice – Dobroń. Zakończenie inwestycji przewidziano w IV kwartale 2020 roku.

– Ruch pociągów zostanie utrzymany po jednym torze na odcinkach, na których realizowane będę prace modernizacyjne. Za część pociągów uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.

Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny na stronach przewoźników oraz na stronie portalpasazera.pl

Co będzie zrobione

Na stacjach i przystankach: Lublinek, Pabianice, Łask, Zduńska Wola, Chechło, Dobroń oraz Kolumna przebudowane zostaną perony. Dla pasażerów będą nowe wiaty i ławki. Lepsze oświetlenie i oznakowanie ułatwi orientację.

Na stacjach Pabianice i Zduńska Wola powstaną przejścia podziemne wyposażone w windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodne dojścia do pozostałych przystanków umożliwią pochylnie.

Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii Zduńska Wola – Łódź Kaliska (nr 14) prędkość składów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży między Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą i Sieradzem o ok. 15 minut.

Płynność ruchu pasażerskiego i towarowego zapewni wymiana torów, sześćdziesięciu rozjazdów i sieci trakcyjnej. Za zwiększenie poziomu bezpieczeństwa będzie odpowiadał komputerowy system sterowania ruchem. Pozytywne efekty powinna przynieść także przebudowa 35 przejazdów, w tym 13 skrzyżowań zostanie wyposażonych w nowe urządzenia sygnalizacji przejazdowej. Na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola przebudowanych i wyremontowanych zostanie 5 wiaduktów, 12 mostów kolejowych i 12 przepustów.

Inwestycja za 290 mln zł współfinansowana jest ze środków unijnych z programu „Łącząc Europę”.

Przeczytaj pozostałe nasze teksty o rewolucji kolejowej, jej zakresie i rozpoczęciu wielkiego remontu:

Nowy przystanek kolejowy w Pabianicach
Rewolucja kolejowa u nas [PREZENTACJA]
Wielki remont rusza za tydzień. Zmiany w rozkładach jazdy i komunikacja zastępcza
Wyspa i tunel z windą na stacji PKP. Co z przejazdem na Torowej?
“Pociąg zabierze nas z Lutomierskiej. Będą dwa perony, wiaty i parkingi [MAPKA]”

(Fot. PKP PLK S.A.)