FAKTY

Już wkrótce sesje Rady Miejskiej online! Co jeszcze…

317 tys. zł dofinansowania na poprawę dostępności usług elektronicznych. Będą sesje na żywo i lepszy grobonet.

Sukces kolejnego miejskiego przedsięwzięcia. Tym razem chodzi o „e-Pabianice”. Otrzymaliśmy 77,16 proc. punktów i całą oczekiwaną kwotę, czyli 317 tys. i 158 zł. Łączna wartość projektu „e-Pabianice” to 523.630 zł. Konkurs organizował Urząd Marszałkowski, wczoraj ogłoszono wyniki.

Projekt obejmuje zakup systemu elektronicznego liczenia głosów i zarządzania debatą do wykorzystania podczas obrad Rady Miejskiej, instalację systemu transmisji online obrad Rady Miejskiej wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów oraz utworzenie platformy do kontaktu z mieszkańcami Pabianic.

Dotacja przeznaczona będzie także na rozbudowę oprogramowania „Interaktywnego administratora cmentarzy” na cmentarzu komunalnym. Dojdą nowe funkcje do aplikacji mobilnej „grobonet”, zamontowany zostanie infokiosk przed wejściem na cmentarz, co ułatwi odnalezienie grobów bliskich.

Kiedy mamy szansę obejrzeć sesje na ekranie komputera czy komórki i łatwiej odnaleźć groby? Już w przyszłym roku.

Nasz komentarz

Prezydent Grzegorz Mackiewicz uczynił spory krok w kierunku zwiększenia transparentności poprzez transmisje obrad Rady Miejskiej. Nasza redakcja jako jedyna wśród lokalnych mediów zaangażowała się w promowanie sesji online. W ubiegłym roku wiele wskazywało na nieuzasadniony opór wobec tego przedsięwzięcia. Tym bardziej cieszy ostatecznie merytoryczne i skuteczne podejście do tematu. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. W sprawę włączyła się Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności.

Głosowanie na sesjach Rady Miejskiej odbywa się obecnie głównie przez podnoszenie rąk, a obywatel nie może sprawdzić, jak kto głosował, ponieważ zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej nagrania audio tego nie oddają.

Zakup elektronicznego systemu to z pewnością krok ku przejrzystości. O pełnej transparentności sesji można jednak mówić jedynie w przypadku archiwizowanych videonagrań. Wtedy w dowolnym momencie mieszkańcy mogliby zobaczyć, jak pracują ich radni, jakich używają argumentów, jak się zachowują oraz jak głosują. Można samodzielnie ocenić jakość argumentów radnych czy prezydenta.


12 komentarzy do “Już wkrótce sesje Rady Miejskiej online! Co jeszcze…

   1. Co za głupoty gadasz; wez swoja sluzbowa palke emerytalna i walnij sie w wielkie czolo!!! tak się Prezydent bal że taki projekt załatwił a Rakowski szef klubu koalicyjnego wspierającego prezydenta nadzorował pozyskanie tych środków?????

    1. Karolku podaj nazwę fundacji i numer konta, POMOŻEMY !!! To, że ilekroć pojawi się celny komentarz pod adresem twojego kakaowego klubu starsza się przypisać mnie niestety świadczy o tym, że twoje schorzenie nie ustępuje tylko się pogłębia. Zaletą pałki służbowej było to, że od czasu do czasu lądowała na czyjejś służbowej dupie a ta zdaje się to element twojego służbowego wyposażania. Mając takie insygnia władzy jak jęzor i dupa musisz czuć się niezwykle ważnym urzędnikiem wszak to jedyne znane ci atrybuty na drodze twojej urzędniczej kariery. Przykre jest to, że przez takich karolków jak ty wielu porządnych ludzi zatrudnionych w pabianickich urzędach dawno straciło zapał do pracy i nie ma szans na pokazanie własnej kreatywności.
     O sesje on line w Pabianicach walczyły Panie z pabianice.tv i Pani Małgorzata Rogalska z łódzkiej koalicji na rzecz jawności, radni PiS poprali tą inicjatywę natomiast twoi kakaowi koledzy z kakaowego klubu byli przeciw. Tu masz garść wspomnień: https://www.youtube.com/watch?v=wSr9MJhOCrg&t=4s
     i kolejny
     https://www.youtube.com/watch?v=kccvRpu2IkY&list=PL4bggmDZOpClyBRdrE2_4EtxjMSdm5H1L na początek tylko dwa linki, obawiam, że więcej mogłoby cię zabić.
     Propozycje Pań z Pabianice.tv, Pani Rogalskiej czy PiS nie przekroczyła 20 tys złotych rocznie.
     Pan Prezydent wyda 200tys złotych, prawdziwy krezus.
     I co szczurku z FI 50 chcesz mieszać dalej ?

    2. Karol, co Ty za głupoty piszesz; lepiej nic nie bierz. Decyzja o transmisjach sesji RM online jest decyzją Rady a nie Prezydenta. Decyzja Rady jest na nie i była głosowana na sesji rady. Innej decyzji NIE MA. Za decyzją uniemożliwiającą transmisje obrad głosowali radni BSRu, PO i pozostali koalicjanci Prezydenta na czele z przewodniczącym pozyskującym Rąkowskim, z pozyskaną Kozłowską, z odzyskanym Żeligowskim, z niezyskowną Kupś zyskowną Marczak czy uzyskanym Cymermanem.
     Ciekawe skąd wiedza, że Prezydent się nie bał i projekt ZAŁATWIŁ ?

   2. Panie Gość-owaty mój radny ( imię i nazwisko do mej wiedzy ) panicznie bał się pokazywania w telewizji na żywca. I słusznie! kamera zapisze nieudolność, braki pomysłów i będzie obciążeniem w karierze politycznej. Lub przeciwnie, pomoże ją zrobić. Oczywiście w okręgach jednomandatowych nie jest to takie ważne, jak się zna kandydata, ale trzeba jego/ją znać!

 1. Wiedźmo jadowita proszę się zapoznać pod poniższym linkiem ze stanowiskiem Rady Miejskiej w sprawie transparentności obrad oraz głosowaniem imiennym, które było głosowane 6. 10 .2016 r. Wszyscy radni byli za transparentnością ( jest załączony protokół głosowania, proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd.
  http://nowy-bip.um.pabianice.pl/artykul/854/10508/stanowisko-rady-miejskiej-w-pabianicach-z-dnia-6-pazdziernika-2016-r-w-sprawie-zapewnienia-transparentnosci-prac-rady-miejskiej-w-pabianicach

 2. Stanowisko to ma autobus na dworcu a ty zajmij swoje między piekarnikiem a zmywarką. Jak to stanowisko będzie wiążącym aktem prawa miejscowego to daj znać . Tak się to kończy jak się jeździ na obiad zamiast egzaminów.

  1. Teofilu specjalnie dla Ciebie cytat: “Dodatkowo wskazać należy, że uchwała nie jest jedyną formą
   uzewnętrzniania woli rady, w praktyce bowiem organ stanowiący podejmuje także apele, wnioski, rezolucje, stanowiska itp.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *