FAKTY HISTORIA

Kaczki piły z koła pojazdu pancernego. Kolejna część transportera odnaleziona

W jednym z gospodarstw znalazła się kolejna część niemieckiego transportera z II wojny światowej.

O wydobyciu fragmentów niemieckiego pojazdu pancernego z czasów II wojny światowej przez członków klubu Eksplorer* napisaliśmy 1 maja. Pasjonaci znaleźli lufę karabinu, fragmenty Panzerfausta i kawałek głowicy, wizjery z kabiny kierowcy, także zapasowe. Wcześniej właściciel ziemi znalazł między innymi kawałek obudowy skrzyni biegów, gąsienicę, docisk sprzęgła. Poszukiwacze ustalili, że jest to pojazd pancerny SDK FZ 251. Został uszkodzony w 1945 roku. Części samochodu znalazł na swoim polu mieszkaniec Jadwinina koło Pabianic.

To nie koniec poszukiwań

Niewykluczone, że jadwinińskie pola kryją jeszcze jakąś tajemnicę. Poszukiwacze pozwolenie mają  do końca 2024. Zgodnie z procedurą zgodę na piśmie musi dać najpierw właściciel terenu, później trzeba było złożyć wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Czekamy na koniec  żniw, żeby sprawdzić pola. Teraz jest obsiane – usłyszeliśmy od jednego z poszukiwaczy.

Członkowie KPE Eksplorer na FB podsumowali dotychczasowe działania.

“Na razie nie udało się znaleźć całości SDKFZ 251-ale te części, które wydobyliśmy dzięki tak dużemu zaangażowaniu wszystkich-bardzo nas cieszą” napisali na FB i zapewnili, że pozyskane podczas przedmioty pozostaną w naszym województwie.

Jest  koło napędowe

Nagłośnienie znaleziska sprawiło, że odnalazło się koło napędowe od “naszego” pojazdu, które do 3 maja służyło jako poidło dla kaczek. Przekazał je jeden z okolicznych gospodarzy. Także trafi do tematycznego muzeum.

Gdyby ktoś jeszcze odnalazł element tego pojazdu, to pasjonaci proszą o kontakt pod numer: 602-688-672.

“Jeśli posiadacie Państwo informacje o pozostałościach pancernych i nie tylko prosimy o kontakt z naszym klubem, postaramy się w miarę możliwości zbadać te historie” zaapelowali poszukiwacze.

(Fot. z archiwum KPE Eksplorer)

Warto obejrzeć galerie zdjęć. Na nich min: ogniwo gąsienicy, wizjer czy przegub Cardana

*Klub Eksplorer wywodzi swoją historie jeszcze z lat osiemdziesiątych XX wieku kiedy działał w strukturach PTTK Łódź-Polesie Łódzki Klub Eksploracyjny “Labirynt “. Reaktywacja KPE „EKSPLORER” z siedzibą przy Poleskim Oddziale PTTK nastąpiła na spotkaniu w dniu 26 lutego 2015 r.