FAKTY

Kampania na pełnych obrotach [WYNIKI SONDY]

Kandydaci dwoją się i troją, by zachęcić do głosowania.

W miniony piątek przed Urzędem Miejskim odbył się happening zorganizowany przez pabianickich sympatyków KOD. Gościli na nim kandydaci Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (na zdjęciu Andrzej Owczarek i Marek Gryglewski), a wsparła ich prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Z kolei w sobotę, 28 września, przed Pabianickim Centrum Medycznym razem z kandydatami Koalicji Obywatelskiej pojawiła się była premier Ewa Kopacz (obecnie europosłanka), by wesprzeć w walce o mandaty, rozmawiać o pabianickim szpitalu i stanie służby zdrowia w Polsce. Przypomnijmy, że to m.in. innymi dzięki jej zaangażowaniu udało się pozyskać pieniądze z tzw. planu B i spłacić część długów SP ZOZ. Jak oceniono obecną opiekę nad chorymi w Polsce?

“Diagnoza bardzo smutna. Polska jest »chora«, a służba zdrowia wymaga natychmiastowej poprawy. Zmiany, ale lepszej niż »dobrej«” – napisał na swoim Facebooku kandydat do Sejmu z list KO Andrzej Owczarek.

Wspomnianego Andrzeja Owczarka postanowiła zarekomendować komisarz UE Elżbieta Bieńkowska. Na FB kandydata jest filmik – Bieńkowska mówi w nim o udziale byłego senatora w projektach drogowych. To nie jest poparcie z tzw. łapanki. Elżbieta Bieńkowska trzykrotnie brała udział w Senatorskim Balu Charytatywnym. W ub. roku był licytowany taniec z nią. Poszedł za 15.000 zł. Pieniądze z imprez charytatywnych Andrzeja Owczarka są przeznaczane dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin, chorych dzieci i na sprzęt dla pabianickiego szpitala. TUTAJ można obejrzeć nagranie z podsumowania pabianickich balów.

Liderce Lewicy Paulinie Matysiak poparcia udzielił Piotr Ikonowicz – działacz na rzecz praw pracowniczych i lokatorskich. – Są tacy, którzy do Sejmu idą po pieniądze i karierę, Paulina idzie tam po sprawiedliwość dla ludzi pracy – mówi na nagraniu znany społecznik.

Wczoraj (1 października) przed ratuszem pojawił się wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela (jedynka w Łodzi), który uścisnął rękę Gryglewskiemu.

– Samorząd musi mieć solidne przedstawicielstwo w parlamencie. Jest coraz więcej obszarów, na które nie ma wystarczającego finansowania z budżetu państwa – pokazuje to choćby sytuacja w edukacji – dlatego potrzebni są doświadczeni i zaangażowani reprezentanci lokalnych władz – podkreślił Trela.

Natomiast dziś w centrum miasta “dwójkę” z sejmowej listy KO – Dariusza Jońskiego – wsparła liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka.

Pospolite wyborcze ruszenie także w PiS. Kandydaci starają się być bardzo widoczni. Nawet na otwarciu kina Helios, jak Krzysztof Ciebiada (CZYTAJ TUTAJ) czy w kościele, jak senator Łuczak czy poseł Woźniak (CZYTAJ TUTAJ). Działacze PiS pojawiają się także na pabianickich rynkach, gdzie przechodniom wręczają wyborcze gazetki i ulotki.

Faworyci pabianiczan

743 głosy oddano w naszej internetowej sondzie na www.pabianice.tv. Najbardziej zmobilizował się elektorat Koalicji Obywatelskiej (PO, .N, IPL, Zieloni). Ten komitet zwyciężył zbierając 261 głosów. Z kolei 190 razy internauci kliknęli na PiS – to drugie miejsce na podium. Trzeci wynik przypadł Lewicy – 124 głosy.

Czwarte miejsce (109 głosów) zajęła Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy). Piąte (z wynikiem 46 głosów) Koalicja Polska (PSL, Kukiz’15), a szósta pozycja (14 głosów) należy do Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy.

Przypomnijmy, jak przedstawiały się rzeczywiste wyniki wyborów do parlamentu w naszym mieście 4 lata temu:

PiS wygrał z PO przewagą 6,32% (32,76% do 26,56%). Co ciekawe w ubiegłorocznych wyborach samorządowych PiS poniósł w Pabianicach sromotną klęskę.

Obecnie ogólnopolskie sondaże pokazują, że głównych konkurentów dzieli kilkunastopunktowa przepaść. Jak obywatele zagłosują 13 października, okaże się wkrótce.

(Fot. Facebook)

*****

Dbamy o jakość debaty publicznej. Jesteśmy przeciwko brudnej kampanii wyborczej.

Drodzy Czytelnicy, na lokalnym gruncie trwa kampania parlamentarna. Pod tematami mogącymi spowodować wzajemne, anonimowe obrzucanie się błotem będą wyłączone komentarze. Do dyskusji zapraszamy na nasz profil FB TUTAJ POST). Jednak osoby posługujące się fikcyjnymi kontami muszą liczyć się z tym, że ich komentarze zostaną usunięte.