FAKTY

Kara 116 zł od osoby za brak segregacji już w lipcu?

Lepiej segregować, gdyż za wyrzucanie śmieci, gdzie popadnie, można słono zapłacić.

Od stycznia br. został ustawowo wprowadzony obowiązek segregacji śmieci, cena wywozu odpadów z posesji wzrosła o ponad 80% i wynosi 29 zł od osoby.  Firma odbierająca odpady, czyli Eko-Region sprawdzi, czy odpady prawidłowo dzielimy na frakcje – uprzedził prezydent Pabianic.

Niesumienny obywatel zamiast 29 zł, zapłaci 58 zł (to kara, a nie wyższa cenowo opcja za wywóz nierozdzielonych odpadów).

Jak poinformował Grzegorz Mackiewicz, przez pierwsze miesiące po podwyżce opłat, która wchodzi w życie 1 marca, miasto bacznie przyjrzy się, jak wygląda segregacja odpadów. Jeżeli okaże się, że odpady nie są dzielone na frakcje z premedytacją, na zasadzie – godzę się na sankcję 58 zł i nie segreguję, to miesięczna kara wyniesie 29 zł x 4 , czyli 116 zł od osoby (tak już jest np. w Gminie Ksawerów). Dlaczego x4? Ponieważ tak tylko (nie x3) przewiduje ustawa. Zwiększona kara miałaby obowiązywać od lipca br.

Nie bez znaczenia jest fakt, że karne opłaty będą wymagały decyzji administracyjnej wydanej przez Urząd Miejski w Pabianicach, zatem masowe karanie pabianiczan nadwyręży znacznie tzw. moce przerobowe urzędników (nikt nowy z racji obciążenia kolejnymi zadaniami nie został zatrudniony).

Przypomnijmy – zmiany w systemie gospodarki odpadami zmieniła nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach z 6 września ubiegłego roku. Wprowadzono na jej mocy m.in. obowiązek segregacji odpadów (dotychczas była w tym zakresie dowolność) i związane z nim nakładanie kar na osoby niesegregujące, jak również ulgę w wysokości opłat w przypadku posiadania kompostownika (9%).

Spółdzielnie i wspólnoty na cenzurowanym

Obecnie, segregacja w budynkach wielorodzinnych to często fikcja, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości zachodzi odpowiedzialność zbiorowa wszystkich mieszkańców.

Nowe regulacje stworzą wkrótce możliwość faktycznej weryfikacji segregacji odpadów przez pojedynczych mieszkańców bloków i wieżowców. Worki na śmieci mają być oznaczane kodami kreskowymi. Na razie nie wiadomo, czy byłyby one przypisane do lokalu czy do mieszkańca.

Nad nowelizacją w tym kierunku pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, więc na razie miasto nie planuje wprowadzać oznaczanych worków dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Będziemy obserwować zachowania mieszkańców, kontrolować i reagować. Apelujemy o dostosowanie się do wymogów – mówi Sławomir Urbańczyk, rzecznik prasowy Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Kara za brak segregacji po 58 zł od osoby [AKTUALIZACJA PO SESJI]