PORADNIK

Kasy fiskalne Łódź – jak wybrać odpowiednią z funkcją WiFi?

Rejestrowanie sprzedaży z wykorzystaniem kas to obowiązek wielu sprzedawców. Z biegiem czasu urządzenia stają się coraz nowocześniejsze. Już teraz znaczna część przedsiębiorców musi wyposażyć się w nowe kasy fiskalne. Czym kierować się przy wyborze? Dowiesz się tego w tym artykule.
Rezygnacja z kasy fiskalnej – kto może z niej skorzystać?

Kasy fiskalne to jeden ze standardowych elementów wyposażenia wielu sklepów i punktów usługowych. Nic w tym dziwnego. Znaczna część przedsiębiorców jest zobowiązana do ich wykorzystywania. Wynika to bezpośrednio z treści art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z nim powinien z niej korzystać każdy podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Oczywiście istnieje od tego kilka wyjątków. Jaki dochód bez kasy fiskalnej można osiągnąć? Łączny obrót z tytułu transakcji tego typu nie może przekraczać 20 000 zł rocznie. Niektóre przedsiębiorstwa (na przykład handlujące paliwem) muszą jednak posiadać kasy fiskalne bez względu na obroty.

Kasy fiskalne z WiFi: kogo obejmuje obowiązek?

Jednym z najnowszych obowiązków nakładanych na podatników rejestrujących sprzedaż jest konieczność korzystania z kas fiskalnych online. Urządzenia tego typu łączą się z Centralnym Repozytorium Kas i przekazują w ten sposób informacje, które wcześniej należało raportować ręcznie. Stopniowo ten obowiązek dotyczy kolejnych grup przedsiębiorców.

Już w styczniu 2020 roku objął m.in. sprzedawców paliw samochodowych i mechaników pojazdowych, rok później na kasy fiskalne online musieli przestawić się także hotelarze i sprzedawcy paliw stałych. Od lipca 2021 roku kasy z WiFi musiały zastąpić stare urządzenia w przypadku zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, budowlanych, firm prawniczych, fitness czy sektor opieki zdrowotnej. Co ważne: od 1 stycznia 2023 roku kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla wszystkich.

Jak wybrać najlepszą kasę fiskalną?

Jak widać, wybór urządzenia nie jest prosty. Pod uwagę trzeba brać nie tylko czynniki technologiczne, ale również prawo obowiązujące nie tylko w chwili obecnej, ale również w dłuższej perspektywie. Bez wątpienia największe korzyści uda się osiągnąć, współpracując z profesjonalistami. W doborze urządzenia, które sprawdzi się w przypadku konkretnego biznesu i będzie współpracować z innymi wykorzystywanymi w firmie urządzeniami i systemami pomogą eksperci firmy Kotrak, która dostarcza kasy fiskalne w Łodzi

Do wyboru mamy bardzo zróżnicowane modele – obok kas fiskalnych z szufladą znaleźć można również małe, przenośne kasy fiskalne online, które sprawdzą się np. w przypadku często podróżujących osób.

Uzyskaj dopłatę do kasy

Kupując kasy fiskalne z WiFi, można liczyć na częściową rekompensatę poniesionych kosztów. Ulga na zakup może wynieść do 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 PLN. Jednocześnie przedsiębiorca może z niej skorzystać w przypadku zakupu nawet kilku kas fiskalnych.

Podstawowy warunek dotyczy tego, że powinien zacząć z nich korzystać w ciągu 6 miesięcy od daty zakupu. Co ważne: ulga dotyczy jedynie kas fiskalnych online i to niezależnie od tego, czy wybrany podatnik musi rozpocząć korzystanie z nich ze względu na zmieniające się przepisy, czy robi to dobrowolnie jeszcze przed wskazanym terminem. Z tego wsparcia mogą skorzystać zarówno osoby, które wcześniej korzystały z kas fiskalnych, jak i ci, którzy dopiero kupują pierwsze urządzenie.

 

(tekst partnerski)