PORADNIK

Kiedy dawki przypominające dobrowolnych szczepień? Nowe zalecenia

 Ministerstwo Zdrowia skróciło czas podania dawki przypominającej osobom powyżej 18 roku życia. Okres ten został skrócony z 6 do 5 miesięcy pomiędzy dawkami.

W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku ≥18 lat zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie:

po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub Vaxzevria (AstraZeneca) podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5. miesięcy,
po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 2. miesięcy,
dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki:

· Comirnaty w pełnej dawce 0,3 ml;

· Spikevax połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml,

· Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen w pełnej dawce 0,5 ml,

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA.

(Źródło: NFZ)