PORADNIK

Kiedy można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu?

Ubezpieczenie krótkoterminowe zapewnia nam pełną ochronę, ale wyłącznie na okres 30 dni. Jest ono niezwykle przydatne w przypadku, gdy decydujemy się na import samochodu używanego z innego państwa Unii Europejskiej. Kiedy jeszcze przydaje się ubezpieczenie krótkoterminowe i w jakich sytuacjach można z niego skorzystać?
Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe i kiedy można z niego skorzystać?

Ubezpieczenie krótkoterminowe przydzielane jest przeważnie na okres nie dłuższy, jak 30 dni. Termin ten może ulec wydłużeniu tylko w przypadku ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych. Ochrona takiego OC obowiązuje od dnia jego zawarcia, do wygaśnięcia. Ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, nie musimy więc pamiętać o jego wypowiedzeniu z zachowaniem 1-dniowego okresu wypowiedzenia.

W jakiej sytuacji możemy liczyć, na wykup takiego ubezpieczenia?
  1. Import samochodu zza granicy – jeśli sprowadzamy auto zza granicy i nie chcemy przywozić go na lawecie, to doskonałym sposobem, by uniknąć tego kosztownego rozwiązania, jest właśnie ubezpieczenie krótkoterminowe. Działa ono na takiej samej zasadzie jak klasyczne ubezpieczenie OC, z tą różnicą, że nie obowiązuje 365 dni. Po wygaśnięciu ubezpieczenia krótkoterminowego jesteśmy zobowiązaniu do wykupu pełnej polisy OC w wybranej firmie ubezpieczeniowej.
  2. Użytkowanie pojazdu historycznego lub zabytkowego – posiadacze tych samochodów używają ich sporadycznie. Dla wielu z nich jedyną okazją, do wyjechania z garażu są coroczne zloty i spotkania miłośników danej marki. Ustawodawca przewidział więc możliwość, by mogli oni na ten krótki czas wykupić polisę. Jest ona zdecydowanie tańsza i pozwala na okresowy wyjazd na drogę przy pełnym zabezpieczeniu polisy od odpowiedzialności cywilnej.
  3. Zakup samochodu używanego od dealera – Polskie prawo dopuszcza sprzedaż ubezpieczeń krótkoterminowych dealerom, którzy prowadzą sprzedaż pojazdów używanych. W takiej sytuacji możemy liczyć na miesięczne ubezpieczenie umożliwiające powrót do domu w celu załatwienia wszelkich formalności. Kupując ubezpieczenie krótkoterminowe na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/, możemy liczyć na korzystne porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
  4. Korzystanie z pojazdów wolnobieżnych – wszystkie pojazdy mechaniczne, które nie przekraczają prędkości maksymalnej 25 km/h są uprawnione do ubezpieczenia krótkoterminowego.
Czy warto korzystać z ubezpieczeń krótkoterminowych?

Ubezpieczenia krótkoterminowe są wygodne i bardzo przydatne. Jeśli sytuacja, w której się znajdujemy, uprawnia nas do zawarcia takiej polisy, to bez wątpienia warto z tej możliwości skorzystać. Cena takiego ubezpieczenia nie jest wysoka i ustalana jest na takich samych zasadach jak pełnowymiarowe OC. Nie da się więc sztywno określić stawki.

Chcąc porównać najlepsze oferty dostępne w danej chwili na rynku, warto odwiedzić stronę https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-komunikacyjne/0.html i sprawdzić, która firma będzie w stanie zapewnić nam najniższą ratę na ubezpieczenie krótkoterminowe.

 

(tekst partnerski)