Tabletki antykoncepcyjne to ciesząca się popularnością metoda ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Nie jest jednak dedykowana każdemu i nie każdy może od ręki kupić pigułki w aptece. Sprawdzamy, kiedy można zażywać tabletki hormonalne o działaniu antykoncepcyjnym, a także kto i dlaczego nie może ich zażywać. Więcej w artykule!
Tabletki antykoncepcyjne – czym są i kiedy można je stosować?
Kobiety w wieku rozrodczym, które są aktywne seksualnie, ale nie planują ciąży, powinny się odpowiednio zabezpieczać – jedną z najskuteczniejszych metod są podawane hormony. Antykoncepcja hormonalna dzieli się na mniejsze grupy, a jedną z nich stanowią pigułki hormonalne, które przyjmuje się raz dziennie o stałych porach w celu ochrony przed ciążą. Kiedy stosować antykoncepcję hormonalną? Wyłącznie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem i po wykonaniu zalecanych badań i otrzymaniu tzw. „zielonego światła”.
Nie każda pacjentka może zażywać antykoncepcję hormonalną, gdyż ta posiada długą listę przeciwwskazań. Z tego powodu tabletki hormonalne dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Lekarz musi sprawdzić w czasie wywiadu medycznego (a często i badań dodatkowych), czy pacjentka może bezpiecznie stosować tabletki, w przeciwnym wypadku mogłyby negatywnie odbić się na jej zdrowiu. To lekarz dobierze odpowiednie pigułki, a także poinstruuje pacjentkę, po ilu dniach działają tabletki antykoncepcyjne oraz w jaki sposób należy je właściwie stosować.
Pigułki antykoncepcyjne kupisz tylko na receptę. Skąd ją wziąć?
Pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek powinny pilnować regularności ich przyjmowania. Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne na organizm kobiety, powinny być przyjmowane systematycznie – najlepiej codziennie o stałych porach. Nie można dopuścić do sytuacji ich pominięcia, gdyż może to wpłynąć na skuteczność działania. Ze względu na to, że pigułki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę i czasem ciężko dostać się do lekarza po nową receptę od ręki, rozwiązaniem może być recepta online. Po konsultacji zdalnej z lekarzem dwuskładnikowe i jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisane pacjentce szybko za pośrednictwem: https://naszarecepta.pl/baza-lekow/antykoncepcja/.
Wybór zdalnej konsultacji z lekarzem z możliwością otrzymania recepty na antykoncepcję hormonalną to opcja przydatna, gdy kobieta nie dopilnuje, że kończą jej się tabletki. Sprawdzi się również na wyjazdach, gdy dodatkowe opakowanie nie zostanie spakowane, a także przy pracy zmianowej, którą ciężko dostosować do godzin przyjmowania lekarza. To także rozwiązanie mniej kosztowne od stacjonarnej wizyty prywatnej, więc jeśli nie są potrzebne dodatkowe badania, a jedynie sama recepta, warto je rozważyć.
Kiedy i jak zażywać tabletki antykoncepcyjne, by były skuteczne?
W stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej ważna jest przede wszystkim systematyczność. Pigułki najlepiej połykać każdego dnia o stałych porach – pomocne może być ustawienie przypomnienia w telefonie, by nie przeoczyć żadnej tabletki. Nie ma znaczenia, czy ustawimy przypomnienie na godziny poranne, popołudniowe czy wieczorne – ważne, by w tym czasie zawsze mieć przy sobie pigułki i móc je bez trudu zażyć. To najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji hormonalnej, jednak uważać należy także między innymi na:
- Niektóre leki i zioła, które mogą zakłócać działanie pigułek.
- Alkohol, a konkretnie na wymioty, które mogą być nim spowodowane i problemy z koncentracją, które mogą przyczynić się do pominięcia pigułki.
- Duże dawki witaminy C.
(tekst partnerski)