ROZRYWKA

Kinga Królik na Diamentowej Lidze. Świetne wyniki

W upalną sobotę, 18 czerwca, zawodniczka UKS Azymut Pabianice zadebiutowała w najbardziej prestiżowym cyklu mityngów lekkoatletycznych: Wanda Diamond League Meeting.
Była to ostatnia szansa na zdobycie kwalifikacji do Mistrzostw Świata, które się odbędą 15-24 lipca w Eugene (USA). System kwalifikacji do tych zawodów jest taki sam jak do IO w Tokio. Wszyscy zawodnicy, którzy uzyskają wynik poniżej 9:30 na 3 000 m z przeszkodami automatycznie kwalifikują do zawodów. Ci, którzy nie wypełnią minimum, kwalifikują na podstawie rankingu IAAF (bierze pod uwagę trzy najlepsze starty zawodnika). Przyznając punkty za wynik, oraz za miejsca w zależności od rangi zawodów. W tej konkurencji może wystartować maksymalnie 45 zawodników. Podczas pierwszej próby kwalifikacji w Holenderskim Hengalo Kinga trafiała na zimno i bardzo silny wiatr uzyskując 9:36,63. Wynik ten dał jej kwalifikacje do sierpniowych Mistrzostw Europy w Monachium.
W Paryżu dla odmiany był potworny upał, w czasie biegu o 21:25 było 35 stopni. Taka pogoda jest dobra w sprincie ale dla biegaczy długodystansowych zabójcza. To było główna przeszkodą w złamaniu bariery 9:30, ale zdobycie w debiucie 8 miejsca z czasem 9:37,29 w tak doborowym gronie to ogromny sukces. Na mecie zameldowała się jako trzecia z Europejek, kończąc bieg w dobrej dyspozycji. Mając po 2 km stratę ponad 50 m rozpoczęła pogoń za Francuską Finot Alice (9:21,41 25 maja br.), by ją wyprzedzić na ostatnich metrach prostej. Kinga ostanie km przebiegła 3:08,59 a ostatnie 400 m 1:12,39! 13 sekund za Kinga przybiegła Mistrzyni Europy U23 z 2021 roku, Flavie Renouard, która w tym roku już pobiegła 9:36,59. Aktualnie w rankingu światowym Kinga jest na 57 miejscu. Bonus punktowy za miejsce na ostatnich zawodach pozwala przypuszczać, że przesunie się w rankingu powyżej 45 miejsca i zakwalifikuje się na Mistrzostwa Świata.
(Źródło: UKS Azymut Pabianice)