KRUCHTA

Kleryk Łukasz z parafii Miłosierdzia Bożego diakonem

Już tylko rok do święceń kapłańskich.

Wczoraj ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło święcenia diakonatu. W tym gronie znalazł się kleryk Łukasz Kowalski z parafii Miłosierdzia Bożego w Pabianicach (na zdjęciu głównym)  i kleryk Bogdan Werecki z parafii św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim.

Liturgii święceń w łódzkiej katedrze przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś. Diakoni zobowiązali się do pełnienia posługi diakona w duchu Bożej miłości, a rezygnując z założenia rodziny, zobowiązali się na zawsze do życia w czystości (śluby  celibatu), zachowywać ducha modlitwy i kształtować swoje życie na wzór Chrystusa.

Nauka w seminarium duchownym trwa sześć lat. Święcenia diakonatu przyjmowane są na koniec piątego roku. Wyświęcony może m.in. pomagać przy ołtarzu, udzielać komunii, chrzcić czy asystować przy zawieraniu małżeństwa.

Diakon Łukasz Kowalski będzie przez następny rok (do czasu święceń kapłańskich) pełnił posługę w parafii  Świętych Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim. Z kolei diakon Bogdan Werecki w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie.

Fot. archidiecezja.lodz.pl

diakon Bogdan Werecki