FAKTY

Kobieta jedynym ochotnikiem z powiatu pabianickiego w pierwszej rekrutacji do WOT

Nauczą się posługiwać bronią, zasad zachowania na polu walki i sztuki przetrwania.

Za trzy tygodnie w Zgierzu 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej przeszkoli pierwszych ochotników z całego województwa (o rozpoczęciu naboru pisaliśmy TUTAJ). Zgierz jest siedzibą pierwszego z batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach tej brygady. Będzie to 16-dniowe szkolenie podstawowe dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

– Na to wcielenie z powiatu pabianickiego zgłosił się jeden chętny i jest to kobieta, natomiast na drugie wcielenie w październiku z powiatu pabianickiego jest 10 ochotników – mówi por. Paulina Popiel, rzecznik 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Największy nacisk zostanie położony na naukę umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Ukoronowaniem szkolenia będzie przysięga wojskowa – „terytorialsi” złożą ją 15 września w Łodzi. Po jego zakończeniu żołnierze WOT rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym (przez cały okres będzie to minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych – na kształcenie specjalistów przewidziano więcej czasu).

Formowanie WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych ruszyło na początku 2017 roku. Jej główne zadania to wspieranie wojsk operacyjnych i lokalnych społeczności, także w sytuacjach klęsk żywiołowych. Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy 11,6 tys. żołnierzy, docelowo ma ich być 53 tys. Średnia wieku wynosi 32 lata, 30 proc. posiada wykształcenie wyższe, a 10 proc. stanowią kobiety.

(Fot. WOT)


Jeden komentarz do “Kobieta jedynym ochotnikiem z powiatu pabianickiego w pierwszej rekrutacji do WOT

  1. W Polsce powinno być jak za PRL-ulub jak jest w Szwajcarii. Powszechny pobór do służby zasadniczej i broń do domu razem z mundurem, schowane w szafie każdego mężczyzny i ochotniczek.

Comments are closed.