FAKTY

KOD organizuje w szkołach konkurs. Można zdobyć nawet 300 zł

Łódzkie kuratorium sprzeciwia się wprowadzaniu organizacji politycznych do placówek oświatowych.

„Polskie serce bije w Europie!” to konkurs plastyczny organizowany przez pabianickie struktury Komitetu Obrony Demokracji. Plakaty informacyjne właśnie pojawiły się w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych.

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy o UE, a prace mają być „wypowiedzią artystyczną na temat otaczającego świata w związku z przynależnością Polski do Unii Europejskiej”. Inicjatywie patronują prezydent i starosta. Do wygrania są nagrody pieniężne w wysokości 300, 200 i 100 zł oraz upominki. Akcja nie wszystkim przypadła do gustu.

– To jest promocja KOD. Nagle ta grupa ogłasza konkurs dla dzieci, a dotychczas potrafili robić tylko hucpy w centrum miasta – napisał do nas oburzony rodzic i zadaje pytanie, czy polityka weszła już do szkół.

Co na to kuratorium?

Zdanie rodzica podzielają władze łódzkiego kuratorium oświaty: – Wchodzenie polityki do szkół nie jest w porządku i to budzi mój sprzeciw. Szkoły powinny być od niej wolne, o czym stanowią zresztą odpowiednie przepisy ­– mówi łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. I dodaje: – Nie wiem, jak w ogóle zdefiniować tę organizację [KOD – przyp. red.], bo choć nie jest partią, to na pewno ma ona charakter polityczny.

Czy ogólnopolski konkurs organizowany przez Senat to także polityka? Niedawno odbył się taki w szkołach – „Orzeł biały – nasza duma”. Polegał na wykonaniu przez uczniów klas IV–VII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych godła z orłem. W konkursie wzięło udział ok. 100 placówek z naszego województwa. Wpłynęły rzeźby, obrazy, grafiki, instalacje czy ceramika.

– Konkurs patriotyczny to nie działalność polityczna. Przede wszystkim każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, czy faktycznie dochodzi do zatarcia granicy i wejścia polityki do szkoły. Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja o wzięciu udziału w danej inicjatywie należy do dyrektora szkoły i rady rodziców – podkreśla Wierzchowski.

“By z serc Polaków nie zniknęła Europa”

Pabianicki KOD dotąd znany był w naszym mieście z kontrowersyjnych happeningów. Z okazji Bożego Narodzenia przerobili kolędę, brzmiała ona (na melodię “Przybieżeli do Betlejem”):

 „Stoją ludzie pod pałacem w rozpaczy,
czy dla pana wolność sądów coś znaczy?
Wstyd panie prezydencie, Polska jest na zakręcie,
Ciężki czas, ciężki czas.

Czy rozumiesz konsekwencje tej zmiany?
Każdy z władzą jest przed sądem przegrany!
Handlować wolnym sądem, prezydencie to niegodne,
Nie kpij z nas, nie kpij z nas.”

KOD zaprosił także do Pabianic profesorów Jerzego Stępnia, Leszka Balcerowicza i Jana Hartmana, którzy nie ukrywali, że należy odsunąć od władzy PiS (czytaj TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ). Z kolei nagranie działaczy o Lechu Wałęsie stało się hitem sieci (CZYTAJ TUTAJ).

Janusz Nagiecki, lider pabianickiego KOD, krytykę i ataki na konkurs plastyczny nazywa „występkiem przeciwko obywatelom, chęcią pozbawienia ich prawa wyboru”.

– Dlaczego jednym wolno organizować konkurs, a nam nie? Voltaire powiedział kiedyś „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale oddam życie, abyś miał prawo je wygłaszać”. Nagrody ufundowaliśmy z własnej kieszeni i nie mamy się czego wstydzić. Zależy nam na tym, by z serc Polaków nie zniknęła Europa, która gwarantuje nam dobrobyt ekonomiczny i postęp cywilizacyjny – zaznacza w rozmowie z pabianice.tv.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Polskie serce bije w Europie” odbędzie się 17 czerwca na MOSiR (Lewityn). „Na pikniku będzie muzyka, konkursy, smaczne jadło, gość specjalny, edukacja europejska i wiele innych atrakcji” – czytamy na stronie wydarzenia.

Tagi:

41 komentarzy do “KOD organizuje w szkołach konkurs. Można zdobyć nawet 300 zł

 1. No to się Mackiewicz i Habura jasno określili. Są zwolennikami KOD-u czyli środowisk, które donoszą na własny kraj w UE. Nic dodać nic ująć. To jest jakaś paranoja !!! Mackiewicz ogłasza się 3 dni temu jako niezależny kandydat na Prezydenta ??? Śmiech na sali z tej niezależności. Kandydat KOD-u i tyle w temacie !!!

  1. Gdy byłam dzieckiem, a w PRL działał KOR to towarzysze w identyczny sposób wypowiadali się o KOR – jak teraz o KOD, a przecież to była organizacja ludzi światłych i świadomych do czego dąży komuna – teraz podobnie się dzieje – KOD to ludzie świadomi, którzy mają odwagę głośno protestować przeciw partii kolesi i zawłaszczaniu Polski i przeciwko temu do czego dąży PiS. Czy naprawdę to, że jesteśmy w Europie, że przestaliśmy być republiką sowiecką to takie dla Was straszne? Zawsze w PRL chciałam być Europejką i jestem i cieszy to mnie, a w szkołach konkurs na temat życia w Europie to chyba piękny konkurs – jaki według Ciebie byłby lepszy? Wszystko jest polityką – a KOD jedynie wspiera jako obywatele i wyborcy mądrych polityków, a potępia głupich polityków – może trzeba się zaangażować w życie polityczne i posłuchać o czym politycy mówią i dopiero zabierać głos.

  2. A PiS nie donosił, kiedy był w opozycji? Co za bezmyślne wytykanie . Okazuje się, że głupota przeszła poza granice czerwonej linii dozwolonejj bzdury.

  1. nie chrzań, bo każda opcja i partia sobie rzepkę skrobie. ostatnio radni prezydenta zrobili dzień dziecka. w takim razie też upolitycznili imprezę.

   1. Imprezę to sobie mogą upolityczniać jak chcą. Ale od dzieci wara Wam Kodowcy Mackiewicza.

    1. może od dzieci wara pedofilom bo coraz wiecej jest przestepstw w szkołach jak to i inne -Ksiądz oskarżony o trzykrotne zgwałcenie 14-latki. Częściowo przyznał się do stawianych mu zarzutów – Nadmieniamy, że nadal trwają właściwe czynności w ramach postępowania kościelnego – zaznacza ksiądz kanclerz.

 2. acha, czyli kuratorium mówi że konkurs pis-u jest w porządku a konkurs kod-u nie? dlaczego mnie to nie dziwi :-)

 3. Jestem zniesmaczona sytuacją. Prezydent miasta popierający KOD. To jest przegięcie. Wstyd wprowadzać politykę do szkół Panie Prezydencie !

  1. A dla mnie nie ma znaczenia tematyka konkursu, to znaczy oczywisty w granicach rozsądku. Niech sobie dziecko maluje portret swój, mamy, taty, pabianickie krajobrazy, itp, kiedys był konkurs na smogowe logo. Dlaczego więc nie ma być rysunków na temat UE? W końcu do niej należymy. Pieniądze na dotacje są super, ale konkurs dla dzieci budzi kontrowersje

  2. a jeśli dyrektorzy SP3, SP16, SP15, SP9 to zagorzałe pisiory to jest ok, tak polityka do szkół może wchodzić????????????

  3. A kto to według Ciebie KOD – bo to mieszkańcy tacy jak Ty – prezydent popiera każdego bo od tego jest – natomiast kogo popiera senator PiS bo jakoś nic o nim nie wiem – co on takiego dobrego zrobił dla naszego maista i dla dzieci w naszym mieście – oprócz tego, że jest i, że doskonale zarabia jako senator. chiałabym wiedzieć coś w tym mtemacie?

 4. “Niezależny” Mackiewicz ujawnił swoje prawdziwe oblicze :( Do kościoła biega co niedziela a tu pokazał, że KOD i zupełnie inne ideały ma w sercu. Co za dwulicowość !

  1. Bóg jest miłością a nie politykiem !!! Do kościoła chodzi każdy kto tego potrzebuje niezależnie od tego na kogo oddaje głos !!! Konkurs jest moim zdaniem apolityczny a my jesteśmy w Europie i te wartości europejskie mamy obowiązek wspierać poczynając od kultury starożytnej po chrześcijańską, bo to są nasze korzenie. Jesteśmy wszak w kościele rzymskokatolickim?. A ponieważ jesteśmy katolikami to najważniejsze jest dla nas przykazanie miłości ?.

  2. nie wolno chodzić do Kościoła skoro się popiera KOD? a jak ja popieram PO to mogę jeszcze ?>

  3. Zapraszam do nas. FB CHRZESCIJANIE DLA DEMOKRACJI. Moze okazac sie ze mnostwo katolikow uwaza ze PIS dzuala przeciw Polsce, Polakom i prawu.

 5. Prace konkursu zorganIzowanego przez KOD pod patronatem prezydenta w szkołach mają trafiac do Zycia Pabianic. Ta sama gazeta w ostatnim numerze wmawia czytelnikom, ze prezydent jest apolityczny. FAŁSZ I MASKARADA

  1. kupowanie chleba jest polityczne, podlewanie kwiatów w ogrodzie jest polityczne bo wszystko jest polityką – więc jak prezydent ma być apolityczny? Ludzie czy wy w ogóle myślicie? Prezydent jest samorzadowcem i pabianiczaninem – działa dla dobra naszego miasta, a nie dla jakiejś partii z Warszawy – w tym sensie nie jest jeszcze zalezny od prezesa. Oczywiscie gdy już nastanie dyktatura i wyborów nie będzie to wtedy i KOD przestanie istnieć i żadnych konkursów już nie będzie no chyba, że Putin Wam na coś pozwoli, ale nie sądzę. Więc cieszcie się, ze jeszcze jesteście w Europie zachodniej i niech serce Polaków bije w Europie.

 6. PiS staje się symbolem obciachu i cebularzy. Ludzie spod znaku Pięty, Ciebiad czy innych misiewiczów to potwierdzenie. Ale ciemnego ludu w Pabianicach nie znajdziecie. Przekonacie się przy urnie wyborczej.

   1. czym ma być zawiedziony? Czy Ty byłeś zawiedziony, że Ciebiada nie został prezydentem, ale teraz Ciebiada zostanie wójtem i w Pabianicach bedzie rządził wójt i pleban – jak to historia koło zatoczy a kim Ty będziesz wtedy i czy będziesz z tego zadowolony?

  1. Się tak nie podniecaj, bo ciepło i duszno. Pompka ci salto zrobi i zobaczysz urnę ?!? własną i od środka

 7. Dla mnie SKANdAL. Mackiewicz patronujacy KOD. W SZKOLACH. Wykorzystujący podległośc nauczycieli. Nie mam już żadnych wątpliwości. Zasiedziala klika musi wreszcie odejść

  1. Ja nie mam wątplwości co do tego że politykierzy, nauczyciele też powinni ze szkoły odejść, oni wychowują dzieci a są członkami partii:
   Flajszer, Miękina, Stanek, Stankowa, Hanke? to jest normalne, tak może być, a jak Mackiewicz pomagał imprezie Gazety Polskiej to było ok?

   1. Haburowa ci z koszyczka wypadła ? Nie znasz czasem takiej Platfusowej Kodziary co to uczy nauczycieli ?

    1. Muszę się jednak zapisać do KOD bo chamstwu i prostactwu trzeba postawić tamę. Takie wpisy mnie motywują.

 8. Skoro szkoły mają być wolne od polityki, to nie ma w nich miejsca dla stanków, flajszerów itp. Trzeba być konsekwentnym!

  1. Macica ci chyba twarz ujeżdża. To z kija to nie lemoniada a ty wciąż rozkosznie mlaszczesz ze smakiem

   1. Dziecko. A pytałeś tatusia, czy możesz tu uzewnętrzniać swoje nocne fantazje? Z takimi genami, nie wróżę ci nic dobrego w przyszłości…

 9. Własnych dzieci nie mają bo i skąd to się chcą do cudzych przylepić, łapy precz od naszych dzieci. Nagiecki z Grzesiem se dziecko zrób a potem konkursy.

  1. RODO obce dla Ciebie, ale kary mogą być dotkliwe a nieznajomośc prawa szkodzi i ktos taki chce innych uczyć, a sam marną wiedze ma jak widze na kazdy temat.

 10. Panie Mackiewicz ja uważała Pana za mądrego człowieka. Ale przepraszam mojego głosu po takich deklaracjach, że popiera Pan KOD to Pan mieć nie będzie. Popiera Pan środowisko, które donosi na własny kraj !!! Tego chce Pan uczyć nasze dzieci ? !!! Donoszenia !!!
  Wstyd mi za takiego prezydenta. Szok

 11. Nagiecki za lekarza specjalistę zapłać, wynocha z polityką od dzieci. Mackiewicz co ty robisz człowieku ? Dopuszczasz kogoś takiego do pabianickich dzieci , kto ci pozwolił ? Rodziców pytałeś ?

 12. ludzie, wiecie co to wolność?
  polega m.in. na tym że każdy ma wybór także czy weźmie udział w konkursie czy nie.
  o taka wolność walczy m.in KOD.
  dla Was, niezadowolonych też.

Comments are closed.