FAKTY

Kogo przyjmie psychiatra?

Dotychczasowi pacjenci poradni psychiatrycznej będą przyjmowani w trybie awaryjnym. Od jesieni będzie mniej pieniędzy niż mogło być w czerwcu.

Poradnia psychiatryczna w Pabianickim Centrum Medycznym jest zamknięta od 2 lipca. Powód: niepodpisany kontakt z NFZ. Fundusz przygotował „porównywalną ofertę finansową”, ale prezes PCM Agnieszka Owczarek odmówiła jej przyjęcia. Kontrakt nie został zawarty, a szpital nie odwołał się od tej decyzji.

Cięcia kosztów na innych oddziałach

Tymczasem prezydent Grzegorz Mackiewicz uzyskał od zarządu PCM informacje, że w ostatnim roku spółka dokładała do funkcjonowania poradni, a zaproponowane warunki kontraktu jeszcze bardziej pogłębiły stratę – co za tym idzie wymusiły cięcie kosztów na innych oddziałach.

To niepokojąca wieść. Aneks finansowy podpisywany jest na pół roku. Propozycja komisji dla PCM – wynikająca z jakości przygotowanej przez tę placówkę oferty – wynosiła 210 tys. zł. Dla porównania umowa pierwotna PCM na okres I-VI wynosiła 196 tys. zł.

Zatem nieprawdą jest, że zaproponowano o połowę niższy kontrakt. Propozycja, choć PCM należycie nie przygotowało się do konkursu, była zaledwie o 9,5 tys. niższa od umowy po aneksowaniu (219, 5 tys. zł) – mówi Anna Leder, rzeczniczka NFZ.

NFZ zadziwiła taktyka PCM

Łódzki NFZ ogłosił jednak konkurs uzupełniający. Wybierze maksymalnie 4 oferty. Nasz szpital może przystąpić do tego konkursu, ale będzie miał do wywalczenia niższą kwotę niż proponowana w czerwcu.

– Mogli wziąć 210 tysięcy od 1 lipca tylko dla siebie. Teraz będzie 125 na 3 miesiące, ale po pierwsze trzeba o tę kwotę walczyć z innymi, po drugie pabianicka placówka nie ma finansowania przez 3 miesiące. Czy ich decyzja była dobra dla pacjentów? – zastanawia się Anna Leder, rzeczniczka Funduszu

Od najbliższego wtorku poradnia działa tylko dla pacjentów kontynuujących leczenie. Nowych przyjmować nie będzie. Szefostwo Pabianickiego Centrum Medycznego opracowało tzw. plan awaryjny, który dodatkowo nie obciąży nadwyrężonego już budżetu PCM.

– Przez parę godzin, z wyjątkiem środy, od godz. 9.00 chorzy mogą się zwracać po wypisanie recept przedłużających leki lub np. ustalenie zmiany dawek bądź leku. Przyjmować będzie etatowy pracownik doktor Iwona Pintera – mówi Jacek Koprowicz, kierownik działającego w PCM Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego.

Nowi pacjenci muszą szukać pomocy w innych placówkach. Na terenie naszego powiatu kontrakty uzyskały następujące przychodnie: Mac-Med., Selwa, Eskulap – w Pabianicach i Zgoda w Konstantynowie

O zamknięciu poradni pisaliśmy TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Tagi:

Jeden komentarz do “Kogo przyjmie psychiatra?

  1. No to jakies jajca są. Nieprzyjeli kontraktu o nieno leszego, od tego co dostana, odsylają do konkurencji. W p[ale sie nie miesci, co jest wyczyniane. A [rezydent przyjmuje jakies durne tłumaczenia i patrzy przez palce.

Comments are closed.