FAKTY

Kolejna porażka Pabianic w walce o pieniądze z rządowego programu

Powołana przez rząd komisja odrzuciła pabianickie wnioski. Tylko dwa samorządy z naszego powiatu “załapały się” na pieniądze.

W ostatnim naborze na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Pabianice złożyły trzy wnioski. Zabiegaliśmy o pieniądze na: zagospodarowanie Bulwaru im. Kruschego, budowę dwóch boisk przy SP 5 i SP 17 oraz remont ul. Widzewskiej.

To zresztą część zadań, na które miasto wcześniej już próbowało pozyskać środki w ramach poprzedniego rozdania rządowego programu.

Porażka za porażką

Poprzednio – także na tym polu – się nie udało. Na początku grudnia poinformowaliśmy, że Pabianice nic nie dostały z poprzedniego rozdania. Ratusz skierował wówczas 8 wniosków o inwestycje, na czele z priorytetowym, czyli budową zespołu szkolno-przedszkolnego na Zatorzu za ponad 46 mln zł. (TUTAJ wszystkie zgłoszone potrzeby).

Przypomnijmy – dotąd  pozyskaliśmy pieniądze tylko z I transzy RFIL, ale wtedy przeliczane były zgodnie z algorytmem uwzględniającym poziom finansowy realizowanych inwestycji. Pabianicom przypadło dokładnie 18 330 289 zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na budowę hali sportowej, szkutni i amfiteatru (lista zadań TUTAJ).

W ramach dwuetapowej II transzy wnioski oceniała już specjalna rządowa komisja.

Sprawę komentuje Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta Grzegorza Mackiewicza:

-Pieniądze z pierwszej transzy podzielono według algorytmu, w którym znaczenie miały prowadzone inwestycje, i dostaliśmy ponad  18 mln zł. Dotację z drugiej transzy rozdzielała arbitralnie komisja powołana przez premiera i nie otrzymaliśmy nic. Patrząc na dofinansowane wnioski trudno znaleźć merytoryczny klucz i przesłanki, którym kierowała się komisja – zauważa.

Dla kogo 2 mln 750 tys. zł?

Z ostatniej transzy skorzystają dwa samorządy z terenu naszego powiatu: Konstantynów Łódzki i Gmina Pabianice. Pierwszy z nich otrzyma okrągły 1 milion złotych na budowie pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 wraz z zapleczem sanitarno-technicznym i wyposażeniem. Pojawi się instalacja fotowoltaiczna, zagospodarowany zostanie teren wokół hali. Wartość inwestycji to 9 mln. zł.

Bardziej poszczęściło się Gminie Pabianice, która otrzyma z RFIL 1 750 000 zł  (szacowany koszt inwestycji to 5 700 000 zł). Celem jest rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Pawlikowicach o salę gimnastyczną wraz z doposażeniem klasopracowni językowej. Prace
obejmują także budowę zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej ze zbiornikami retencyjnymi, zewnętrznej i wewnętrznej instalacji gazu wraz ze zbiornikiem podziemnym oraz instalacji elektrycznych, instalacje wewnętrzne wentylacji mechanicznej, co, cwu i kanalizacji oraz budowę 19 miejsc parkingowych. Poprzez zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu i oprogramowania zostanie utworzona klasopracownia do nauki języków obcych, która wesprze kluczowe kompetencje na rynku pracy, a także umożliwi nauczanie eksperymentalne