FAKTY

Kolejne wysokie mandaty za wykroczenia

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci z drogówki interweniowali w przypadku nieodpowiedzialnego zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

17 stycznia funkcjonariusze zatrzymali w Konstantynowie Łódzkim 57-latniego mieszkańca gminy Pabianice. Kierujący wjechał na przejście w momencie, kiedy przechodziła przez nie piesza. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym, zgodnie z nowym taryfikatorem, w wysokości 1.500 złotych i 10 pkt.

Już następnego dnia podobna sytuacja miała miejsce w Ksawerowie na ulicy Zachodniej. 38-letnia kierująca renault megane nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu, który wchodził na oznakowane przejście dla pieszych. Doszło do potrącenia niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Na szczęście pieszemu nic się nie stało. Za spowodowanie takiego zdarzenia drogowego kobieta otrzymała mandat karny w wysokości 2.500 złotych. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mieszkanka Ksawerowa nigdy nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W takiej sytuacji policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie oraz orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów karnych, który przewiduje surowsze kary za popełnione wykroczenia drogowe. Wyższych mandatów mogą spodziewać się m.in. kierowcy, którzy nie przestrzegają obowiązujących ograniczeń prędkości oraz osoby łamiące przepisy chroniące pieszych. Dotkliwe kary mają zmniejszyć ilość zdarzeń, do których dochodzi na drodze, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pierwsze mandaty wg nowych stawek. Rowerzysta zapłaci 2,5 tys. zł

(Źródło: KPP Pabianice, fot. policja)