FAKTY

Kolejny szalet już za pieniądze z “Polskiego Ładu”

Po kilkunastu latach starań wreszcie będzie można pójść za potrzebą do szaletu przy targowisku. Do prezydenta należy decyzja o wysokości opłat za korzystanie. Przybytek ma ruszyć w styczniu. Kolejny – za środki z “Polskiego Ładu”.

-Wykonawca skończył prace w terminie. Trwają teraz odbiory techniczne. Opłata jeszcze nie jest ustalona. Decyzję odnoście jej wysokości podejmie prezydent – mówi jego rzeczniczka Aneta Klimek,

Czy ratusz wyjdzie na swoje? Za wcześnie na tego typu kalkulację (szalet przy SDH został kilka lat temu zamknięty, bo był za drogi w utrzymaniu).

Póki co  można na razie cieszyć się z ukończenia inwestycji przy ul. Południowej. Przypomnijmy, Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął poszukiwanie wykonawcy przebudowy i rozbudowy szaletu przy ulicy Południowej w tzw. trybie z wolnej ręki, bo przetargi nie wypaliły. We wrześniu br. udało się. Budynkiem przy targowisku zajęła się firma “Bud-Had” Antoniego Jędraszka. Trzeba było wykonać m.in.: ścianki działowe, tynki i okładziny, posadzki, stolarkę okienną, kanalizację sanitarną, elektryczną, wodociągową, zainstalować gaz, uzupełnić ogrodzenie, pokryć dach.

Kupcy na szalet wraz z pomieszczeniem gospodarczym i socjalnym czekają od 2009 roku, niedawno obchodziliśmy “szaletowy jubileusz”, a wielu pabianiczan zwątpiło w dokończenie inwestycji. Po zgłoszeniu się firmy Antoniego Jędraszka pojawiła się w końcu szansa na toaletę z prawdziwego zdarzenia oraz zaprzestanie płacenia za wynajem kontenera, mieszczącego się na terenie rynku. Za miesięczny wynajem ZDM płaci 1200 zł, wcześniej poniesiono koszta projektu i murów. De facto koszt przybytku (łącznie z kosztami wynikającymi ze zwłoki) sięga 600 tys. zł. Więcej o historii walki o szalet TUTAJ.

Kiedy kolejny szalet?

Pabianice to nie jest miejsce przyjazne dla miejskich toalet, choć mieszkańcy się ich domagają. Jak kilka lat temu pokazało podsumowanie ankiet, pabianiczanie  chcą wc również na placu Starego Rynku. Prezydent długo nie widział szansy na realizację tego oczekiwania. Niedawno okazało się jednak, że szalet powstanie w ramach projektu z pieniędzy z “Polskiego Ładu”.