ROZRYWKA

Kolorowe fontanny „zatańczyły” na Lewitynie [VIDEO]

Od mieszkańców zależy, czy taka ozdoba pojawi się na stałe.

Barwne, podświetlane fontanny wystrzeliły dziś na Lewitynie. To jedna z propozycji w nowej edycji budżetu obywatelskiego. Jak na łamach pabianice.tv tłumaczył dyrektor MOSiR Piotr Adamski, po wstępnej akceptacji pomysłu w BO rozesłano oferty do firm jedna z nich zaproponowała pokaz.

Na zbiorniku pojawiły się dwa zestawy – pojedyncza fontanna i kompleks ośmiu strumieni. Pod każdym z urządzeń znalazła się pompa zakotwiczona do podłoża, po dnie zaś poprowadzono kable z prądem. Fontanny działają w dwóch cyklach (pokazy ośmio- i dwunastominutowe z minutowymi przerwami).

Choć pogoda nie sprzyjała pokazowi, pabianiczanom spodobała się „tańcząca”, mieniąca się kolorami ozdoba. Jak podkreślano, najlepszy efekt można zaobserwować po zmroku lub podczas bezwietrznej pogody (strumień „strzela” na ponad 20 metrów w górę, z uwagi na wiatr było to najwyżej 18 metrów).

– Pozostaje jeszcze kwestia lokalizacji – może lepsza byłaby bliżej mostu, na wprost tarasu. W miejscu, w którym stanęła na pokaz, odbywają się na przykład regaty – zastanawia się dyr. Adamski.

Koszt pojedynczej fontanny (na zdjęciu z prawej strony) to 62 tys. złotych brutto, koszt 8-agregatorowego zestawu – 226 tys. złotych brutto. W tegorocznej edycji BO na jedno zadanie można przeznaczyć 250 tysięcy.

12 września dowiemy się, czy zadanie pod hasłem „Pływająca fontanna na Lewitynie” przejdzie do kolejnego etapu BO i będziemy mogli na nie zagłosować.