FAKTY PORADNIK

Kolumny pojazdów wojskowych od dziś na drogach

Dziś, 12 lutego, na terenie Polski ruszają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22. Potrwają do 26 marca. Pojazdy wojskowe poruszać się będą po drogach krajowych, ekspresówkach i autostradach. Koło nas – na S8. Nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

12 lutego rozpoczną się na terenie Polski międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22 (tłum. ang. cios szablą) i związane z nimi przejazdy kolumn wojskowych. Dlatego zostały oznakowane obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. Ponadto na wybranych trasach, w 11 województwach, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

Znaki dotyczą tylko pojazdów wojskowych

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 – W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.

Nocne przejazdy wojska w celu minimalizowania utrudnień w ruchu

Ćwiczenia Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi.

Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

(Źródło: gov.pl/ fot. GDDKiA Krzysztof Nalewajko. Na zdjęciu S17 – Lublin Sławinek – Lublin Rudnik (Saber Strike 2016 r. oraz specjalne znaki)