KOMUNIKACJA

Komplikacje niedaleko. A1 – prace gwarancyjne. Rusza remont A2

Ograniczenia między węzłem Łódź Górna a węzłem Tuszyn. Ekipa remontowa wkracza na odcinek Stryków – Emilia.

W poniedziałek i wtorek (6 i 7 września) na autostradzie A1, na odcinku od węzła Łódź Górna (A1/DW714) do węzła Tuszyn (A1/DK12), prowadzone będą prace gwarancyjne związane z uzupełnianiem ubytków nawierzchni.  W pierwszym dniu (6 września) ekipy naprawcze będą pracowały na jezdni w kierunku Gdańska, w kolejny na jezdni prowadzącej do Katowic. Roboty będą prowadzone w godzinach od 8.00 do ok. 17.00 i w tym czasie należy spodziewać się lokalnych ograniczeń w ruchu

Od najbliższego wtorku – 7 września rusza remont autostrady A2. Pracami objęty będzie 20 kilometrowy odcinek trasy, między węzłami Stryków i Emilia. Remont prowadzony będzie w dwóch etapach: w tym roku wyremontowany zostanie odcinek od węzła Emilia do węzła Zgierz o długości nieco ponad 9 km, w przyszłym roku pozostała część.

Tegoroczny remont podzielony zostanie na cztery etapy. (Chodzi o to, aby jednocześnie nie zamykać dwóch sąsiadujących węzłów drogowych). Pierwsze dwa etapy będą obejmowały jezdnię północną (kierunek Warszawa – Poznań), po ich zakończeniu prace przeniosą się na jezdnię południową (kierunek Poznań – Warszawa).
W pierwszym etapie remontowany będzie odcinek ok. 6 km od węzła Emilia w stronę Warszawy. W tym czasie dostępność węzła będzie ograniczona. (Jadąc od strony Poznania możliwe będzie zjechanie z węzła w kierunku Łodzi i wyjechanie na węźle na autostradę tylko w kierunku Poznania). Drugi etap będzie kontynuacją prac na jezdni północnej. W tym czasie ograniczenia będą dotyczył węzła Zgierz.

Po zakończeniu prac na jezdni północnej, w analogicznej kolejności rozpoczną się prace na jezdni południowej (kierunek Warszawa) i tak, jak poprzednio podzielone zostaną na dwa etapy, co także będzie się przekładało na ograniczenia w obrębie węzłów. (Szczegóły w załączonej prezentacji).

Pierwsze dwa etapy remontu na jezdni w kierunku Poznania będą obejmowały wymianę warstwy ścieralnej (ok. 4 cm) nawierzchni i łącznie powinny potrwać około 5 tygodni. Etap trzeci i czwarty – na jezdni w stronę Warszawy – będzie polegał na usunięciu i odbudowie dwóch warstw konstrukcyjnych o łącznej grubości ok. 12 cm. Dodatkowo zostanie tu jeszcze zastosowana siatka wzmacniająca między warstwami. W związku z większym zakresem prac przewiduje się, że w przypadku jezdni południowej potrwają one ok. 7 tygodni.

(UWAGA! W związku z faktem, że prace przy układaniu masy bitumicznej wymagają bezdeszczowej aury, przyjęte terminy prac mogą ulec zmianie.)

Należy także pamiętać, że podczas pierwszego etapu prac nieczynny będzie MOP Ciosny Północ.

W trakcie prowadzonych prac ruch w obu kierunkach będzie się odbywał po jednej jezdni w układzie 1+1 (jeden pas ruchu w kierunku Warszawy, jeden w kierunku Poznania) i będzie tam obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h.

W przyszłym roku roboty będą kontynuowane na odcinku od węzła Zgierz do węzła Stryków. Powinny rozpocząć się wraz z wiosną. Wykonawca ma czas na wykonanie wszystkich prac do 12 sierpnia 2022 roku.

Koszt remontu to ok. 50,7 mln zł. Wykonawca na wykonaną pracę udziela 96 miesięcy gwarancji.

GDDKiA  apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązującego oznakowania.