FAKTY

Koniec maseczek. Rząd: Nie zaszkodzili uchodźcy ani powrót dzieci do szkół

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek. Od poniedziałku nie będzie także izolacji ani kwarantanny. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu.

Na terenie podmiotów leczniczych nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Minister zarekomendował też noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Minister zdrowia Adam Niedzielski tak uzasadnił decyzję:  – Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys.

Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców.
Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń.
Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy.
Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń.
Główny Inspektorat Sanitarny będzie prowadził wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa zostanie wprowadzona kwarantanna.