FAKTY

Koniec partnerstwa Pabianic z rosyjskim Gusiewem

Decyzja zapadła ponad politycznymi podziałami.

“To walka z reżimem Putina, a nie z Rosjanami” powiedział prezydent Grzegorz Mackiewicz. Jednocześnie decyzję o zerwaniu 20 – letniej współpracy z Gusiewem (obwód kaliningradzki) uzależnił od opinii MSZ. Już wiadomo, że resort spraw zagranicznych zarekomendował zakończenie partnerstwa.

-Decyzja zapadła po konsultacji z MSZ – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

“Dzisiaj ponad podziałami wypowiedzieliśmy umowę o partnerstwie z rosyjskim miastem Gusiew. To symboliczny gest solidarności z walczącą Ukrainą” poinformował prezydent na FB i załączył pismo adresowane do naczelnika administracji Okręgu Miejskiego Gusiewa Aleksandra Kitajewa.

Czytamy: “Wydarzenia ostatnich dni związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, naruszającą jej integralność i suwerenność, uniemożliwiają nam kontynuowanie tej umowy. W obecnej sytuacji w pełni solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i jego walką o zachowanie niepodległości i wolności, co w konsekwencji zmusza nas do przerwania partnerskiej współpracy między naszymi miastami”.

Pod dokumentami podpisali się (prócz prezydenta): przewodniczący Rady Miejskiej, przewodniczący Koalicyjnego Klubu radnych Krzysztof Rąkowski oraz przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Stanek.

Pabianicki gest to nie wyjątek. Polskie samorządy w ramach gestów solidarności z Ukraińcami masowo zrywają umowy partnerskie z rosyjskimi i białoruskimi miastami.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podobnie jak prezydent Pabianic, początkowo podchodził z dystansem do zerwania współpracy. Kraków jednak rozwiązał umowy partnerskie z Moskwą i Petersburgiem. Na spotkaniu przedstawicieli MSZ i Unii Metropolii Polskich, MSZ wydało rekomendację o zerwaniu współpracy z miastami rosyjskimi i białoruskimi.

 

 

Tagi: